Spolek Pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín (JETE) chce po společnosti ČEZ vyčlenit kapacitu budoucího horkovodu z Temelína do jihočeské metropole, která by sloužila vytápění skleníků. Horkovod staví ČEZ a teplo bude dodávat Teplárně České Budějovice.

Spolek Pro dostavbu JETE písemně požádal společnost ČEZ, aby rezervovala kapacitní možnosti horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Budějovic kvůli vytápění skleníků na plodovou zeleninu. Horkovod, který se po zhruba roční přestávce opět začal stavět ve své poslední třetině, má zahájit dodávku tepla pro krajské město v roce 2023. Teplo z něj ale může podle Ivany Kerlesové, předsedkyně spolku Pro dostavbu JETE, sloužit i dalším účelům. Ivana Kerlesová míní, že teplo lze ideálně využít právě k vytápění skleníků.

„Už několik let chceme oživit myšlenku skleníků na plodovou zeleninu, vytápěných teplem z Temelína, k nimž lze využít právě teplo z tohoto horkovodu. V posledních letech i dnes, zejména v návaznosti na pandemii covidu nebo válku na Ukrajině, si v naší společnosti stále více uvědomujeme nutnost být potravinově soběstační. Tedy zajistit co možná nejvíce potravin pro české občany vlastní produkcí. V tuzemských přírodních podmínkách jsme ale v případě plodové zeleniny závislí na dovozu ze zahraničí. Pojďme tedy využít teplo z Temelína a zajistit svou soběstačnost v pěstování plodové zeleniny v jakémkoliv období, navíc ekologicky,“ uvedla Ivana Kerlesová.

Spolek Pro dostavbu JETE už kvůli vybudování skleníků požádal o součinnost ministerstvo průmyslu a obchodu, nastartoval jednání s několika investory, kteří jsou schopni skleníky postavit a provozovat, oslovil společnost ČEZ, která provozuje elektrárnu Temelín, a kontaktoval majitele pozemků u horkovodu, kde skleníky mohou stát. „Ministerstvu se nápad líbí, ale rozhodnutí o vybudování skleníků ponechává na společnosti ČEZ. Proto jsme ji písemně požádali, aby pro tyto účely rezervovala kapacitní možnosti horkovodu,“ řekla Ivana Kerlesová.

Doplnila, že ČEZ nyní bude podle své písemné odpovědi požadavek spolku analyzovat. „Chápu, že pro ČEZ je nyní prioritní dokončení stavby horkovodu a její zprovoznění v souladu se smlouvou s Teplárnou České Budějovice. Od provozovatele jaderné elektrárny ale čekám víc. Vždyť se jedná o ekologický projekt s lokálním aspektem – přesně dle trendu šetrného přístupu k životnímu prostředí,“ myslí si Ivana Kerlesová.