V úterý odpoledne byla podepsána smlouva mezi společností ČEZ a budějovickou teplárnou. Podle primátora Jiřího Svobody by na základě smlouvy měla temelínská elektrárna novým přivaděčem pokrýt více než třetinu spotřeby tepla v jihočeské metropoli.

Smlouva je uzavřena na dvacet let. „Náš cíl byl jasný, získat nejlepší možnou nabídku z pohledu dlouhodobé stability výroby, cen tepla i ochrany životního prostředí,“ vysvětluje Jiří Svoboda.

Podle Daniela Beneše, generálního ředitele Skupiny ČEZ je zřejmé, že v energetice velmi výrazně roste význam a podíl bezemisních zdrojů. Takže projekt přivaděče z Temelína do Českých Budějovic, o kterém se uvažovalo tři desítky let, získal další impuls. „Dotáhnout jej do fáze podpisu smlouvy nebylo jednoduché, ale podařilo se,“ říká Daniel Beneš.

Z hlediska ekologie bude největším přínosem tepelného přivaděče z temelínské elektrárny úspora uhlí, spalovaného v budějovické teplárně. Má se ušetřit zhruba 80 000 tun uhlí ročně, díky tomu se také sníží objem oxidu uhličitého, produkovaného teplárnou.

Pokud by se někdy v budoucnu rozhodly České Budějovice prodat teplárnu, kterou město stoprocentně vlastní, má předkupní právo elektrárna Temelín. Jde o součást dohody o dodávkách tepla pro krajské město na příštích 20 a možná až na 40 let.

Podle primátora Jiřího Svobody město rozhodně prodej teplárny nechystá, ale společnost ČEZ vloží velké prostředky do přivaděče, který povede od elektrárny až na kraj budějovických sídlišť na levém břehu Vltavy. A kdyby se město rozhodlo teplárnu prodat, chce si ČEZ zajistit, že nebude zmařena investice do přivaděče, která se odhaduje řádově na miliardu až dvě. ČEZ ale částku zatím nezveřejnil.

Hlavními odběrateli tepla z Temelína mají být v budoucnu velká sídliště. Počítá s tím i rozsáhlá rekonstrukce sítí, kterou městská firma v uplynulých letech provedla. Aktuálně by měl Temelín pokrýt více než třetinu potřeby Budějovic. A cena jeho dodávek má být podle Jiřího Svobody srovnatelná s cenou tepla, které produkuje městská firma.

Smlouva je uzavřena na dvacet let, zhruba na dobu, na kterou má nyní Temelín licenci na provoz. Životnost přivaděče se ale počítá až na 40 let a podle primátora Jiřího Svobody je pravděpodobné, že licence na výrobu jaderné energie bude Temelínu prodloužena. Pak by se mohla prodloužit i v úterý uzavřená smlouva. Podle Bohdana Zronka, člena představenstva ČEZ, se uvažovalo o vytápění Budějovic z Temelína už několik desítek let. Nyní se podařilo projekt připravit a na jaře příštího roku by se měl přivaděč začít stavět. Financovat jej bude ČEZ , nyní je před podpisem finálních dohod s dodavateli. V zimě 2020 – 2021 se má zahájit zkušební provoz. Temelín už 19 let dodává teplo do Týna nad Vltavou, kde byly díky tomu zrušeny tři velké kotelny a 22 středních uhelných výtopen.

Horkovodní napáječ mezi Temelínem a Českými Budějovicemi (26 kilometrů) bude třetí nejdelší v republice, 34 kilometrů měří teplovod mezi Elektrárnou Mělník a Prahou, o čtyři kilometry méně má potrubí mezi Opatovicemi a Chrudimí.

Při stavbě horkovodního napáječe mezi Temelínem a Českými Budějovicemi se uplatní nové technologie zaměřené na minimální tepelné ztráty. Potrubí o vnitřním průměru půl metru bude vedeno minimálně 1,3 metru pod zemí.