O zhruba tisícikorunu více zaplatí v příštím roce průměrná budějovická domácnost za odběr tepla z městské teplárny. Podle ceníku platného od 1. 1. 2011 přijde jeden gigajoule na 491 Kč. Letos obyvatelům města stačilo na stejné množství odebraného tepla 451 Kč.

„To je v čudu, už teď platíme dost a ještě budou zdražovat,“ reagovala důchodkyně Marie Hajná. „Naštěstí máme regulátory a už teď třeba v ložnici topíme méně. Tam máme kolem devatenácti, dvaceti stupňů, v pokoji ale topíme na třiadvacet. Asi nám nezbude, než ubrat,“ krčí rameny.

Budějovická teplárna zdražuje o 9,24 procenta, přitom už loni zvedla ceny o 10 až 12 procent podle konkrétního odběru. A to navzdory tomu, že vykazuje zisk. Jen v roce 2009 to bylo přes 125 milionů Kč.

Manažer ekonomiky a obchodu českobudějovické teplárny Ivan Rybníček odůvodňuje zvýšení odběratelských cen jako kompromis mezi nutností pokrýt zvýšené ceny vstupů, vygenerovat určitý zisk a zároveň udržet hladinu cen v konkurenční rovině. „Ceny pro rok 2011 patří už tradičně k těm nízkým, a to jak ve srovnání s jinými městy, tak i ve srovnání s ostatními topnými médii,“ obhajuje nový ceník.

CENY TEPLA
Průměrný třípokojový byt o velikosti 60 m2 spotřebuje za rok zhruba 30 GJ tepla. Loni za tento odběr zaplatila taková domácnost včetně daně z přidané hodnoty 13 530 korun. Letos při stejné spotřebě bude muset na teplo vyčlenit 14 730 korun.

Stoupající ceny uhlí a plynu a plány na modernizaci českobudějovické teplárny. To jsou podle politiků zastupujících město, tedy i jeho obyvatele, v představenstvu českobudějovické teplárny důvody, proč i po loňském zdražování tepla souhlasili s dalším citelným nárůstem cen.

„V představenstvu jsem zdražení tepla podpořil hlavně z důvodu zdražování vstupních surovin, především uhlí a plynu,“ vysvětluje své rozhodnutí zastupitel města a jeden z členů dozorčí rady teplárny Břetislav Kábele (ODS).

„Hlasoval jsem pro,“ říká také Josef Průcha, člen představenstva a budějovický radní za ČSSD. Následně uznal, že jeho rozhodování ovlivnily očekávané investice. U nového záměru teplárny ve Vrátě ale Průcha zdůraznil předpokládaný pozitivní vliv na budoucí hospodaření. „Ta investice je jediná efektivní. Odsíření budeme muset dělat stejně, ale teplárně žádný zisk nepřinesou. Vráto je investice, která se vzápětí bude vracet,“ konstatoval Průcha.

Teplárna chce ve Vrátě spalovat štěpku a vyrábět elektřinu a teplo. Výroba elektřiny by vzrostla o 100 % a současně by se zvětšila i výroba tepla.
Průcha zároveň dodal, že se zajímal o cenu tepla v jiných městech, a podle jeho údajů má budějovická teplárna druhou nejpříznivější cenu ze srovnatelných měst v republice. „Ceny se pohybují mezi částkou 600 až 800 korun za gigajoule, v Budějovicích je to 440 korun za gigajoule i po zdanění,“ zmínil.

Pro zdražování tepla byl i další z politických členů představenstva vicehejtman a někdejší městský radní Martin Kuba (ODS). Také on jako pádný argument pro své rozhodnutí uvádí rostoucí náklady vstupních komodit a potřebu generovat zisk.

Ten by měla teplárna podle Kuby vrátit do další modernizace provozu. „Plánované investice považuji pro rozvoj teplárny za důležité. Pokud nebude provedena investice ve Vrátě počítající s kotlem na biomasu, bude nutné investovat velmi významné finanční prostředky do odsíření stávajících kotlů.Toto rozhodnutí, předpokládám, však již provede nové představenstvo,“ dodává Kuba.

Člen dozorčí rady teplárny a někdejší náměstek primátora Rudolf Vodička (KDU – ČSL) pro Deník uvedl, že změna ceny je v souladu s dlouhodobým strategickým plánem rozvoje teplárny, protože je potřeba zajistit finanční zdroje pro rozvoj společnosti. Také připomněl, že teplárna přibližně do roku 2008 nezdražovala. Vodička ale upozornil, že dozorčí rada se konkrétním schválením ceny nezabývala. To je v kompetenci představenstva firmy.

V porovnání cen různých topných médií vychází českobudějovická teplárna jako poměrně přijatelný zdroj. Předčí většinu ostatních variant. Přesto jsou v Budějovicích politici, kteří si myslí, že by se zdražovat od 1. ledna nemuselo. „S tak velkým ziskem, jaký má teplárna, není vůbec na místě nějaké zdražování,“ uvedla bývalá zastupitelka a členka ČSSD, nyní členka Suverenity Marie Paukejová. Sama bydlí na Máji a upozornila, že právě obyvatelé sídlišť a bytových domů doplatí na zdražování nejvíce. „Nevidím důvod, proč by nemělo město hlídat cenu prostřednictvím svých zástupců v představenstvu a v dozorčí radě. Je to další sprosťárna vůči obyvatelům města,“ zdůraznila Paukejová, která dodala, že když jsou v městském podniku tolik potřeba peníze na investice, mohli by se členové dozorčí rady a představenstva vzdát svých odměn.

Představenstvo teplárny už začalo s předběžným hledáním partnera pro novou investici ve Vrátě, ale podle předsedy dozorčí rady a primátora Českých Budějovic Juraje Thomy (HOPB) rozhodnou o budoucích investicích až nové orgány společnosti. V únoru příštího roku by se měla konat valná hromada, která určí nové vedení. Zástupce města pro valnou hromadu bude určen 3. února na jednání zastupitelstva.

Podle Thomy jsou tři okruhy možných investic, které se budou řešit a které mohou cenu ovlivnit. Za prvé jsou to nutná ekologická opatření na odsíření teplárny v Novohradské ulici. Za druhé to je návrh na investici za zhruba miliardu korun, kdy by se vybudoval kotel na biomasu ve Vrátě, a nakonec je to otázka přivedení odpadního tepla z Temelína.

Zatím je ale jisté, že aktuální ceník zvedá od ledna 2011 částku za teplo pro domácnosti přibližně o 9 %, už v lednu 2010 se zdražovalo přibližně o 12 % a vyloučeno není ani další podobné zdražování v následujících letech.