Českobudějovické domácnosti za teplo v roce 2021 odebírané od městské teplárny zaplatí o 2 procenta více než letos, tedy výrazně méně než je očekávaný růst inflace za rok 2020. Gigajoule bude stát 641 Kč včetně DPH. O 12 korun meziročně víc.
Průměrná domácnost ročně spotřebuje při obvyklé průměrné roční teplotě v našich zeměpisných šířkách zhruba 25 gigajoulů tepelné energie. Pokud přijde klasická zima, za vytápění a ohřev teplé vody tak příští rok zaplatí o 302 korun víc, měsíčně tedy o 25 Kč. V posledních třech letech ale domácnosti protopily významně méně.
„V ceně tepla se negativně projevuje růst cen vstupů závislých na vývoji ceny elektřiny a cena emisních povolenek. Tyto negativní trendy dokážeme vyvážit provozními a výrobními úsporami a vyšším výnosem z prodeje silové elektřiny vyrobené ve vysokoúčinné kogeneraci,“ vysvětluje Tomáš Kollarczyk, místopředseda představenstva Teplárny České Budějovice.
Za pozitivní označuje vyšší výrobu elektřiny spuštěním upravené turbíny TG6 s vyvedeným horkovodním výkonem z areálu Novohradská. I proto mají obyvatelé Českých Budějovic dlouhodobě stabilní cenu.
„Příští rok se tak cena tepla pro domácnosti změní o částku významně nižší, než je očekávaná inflace. V tomto smyslu jde o solidní výsledek, který je možné zajistit i díky vlastníkovi teplárny, městu České Budějovice, které stabilní cenu tepla upřednostňuje nad ziskem,“ dodal Tomáš Kollarczyk.
Zásadní a pozitivní vliv na stabilitu českobudějovického tepla ze soustavy má postupná změna palivového mixu, omezující spalování uhlí nebo rozšiřování horkovodní sítě.
„Naším cílem je vybudovat systém dálkového vytápění, který odpovídá 21. století, včetně doprovodných služeb,“ uvedl Václav Král, předseda představenstva firmy, která ve městě vytápí přes 29 tisíc bytů.