O 1500 korun více za teplo, dražší plyn, ale pro někoho naopak trochu levnější elektřina. Tak rok 2012 poznamená peněženky obyvatel Českých Budějovic a okolí. Dodavatelé energií totiž od 1. ledna oznámili další změnu cen.

Na velké výdaje se musí připravit především lidé, kteří odebírají teplo z budějovické teplárny. Ta navyšuje poplatek za gigajoul z loňských 491 korun na 542 korun. Průměrná domácnost, kde se spotřebuje asi 30 gigajoulů ročně, tak letos zaplatí o 1530 korun více.

Pro mnoho obyvatel krajského města to znamená zásah do rozpočtu. „Je to čím dál tím horší, každoročně musím dát víc a víc peněz na základní věci. Jestli to takhle půjde dál, nevím, jak to zvládneme,“ komentoval Martin Petřina, který žije s přítelkyní u Palackého náměstí.

Podle Miroslava Houfka, předsedy představenstva teplárny, bylo zdražení nutné kvůli rostoucím cenám paliv a zvyšujícím se nákladům na vodu. Na výsledné částce se odrazila i vyšší sazba DPH.

Hlouběji po kapsy budou mít také obyvatelé Týna nad Vltavou. Zde teplo oproti loňskému roku podražilo o osm procent, ale stále je výrazně levnější než v Budějovicích. Za gigajoul zaplatí lidé průměrně 452 korun.

„Účtujeme v sedmi cenách podle velikosti domácnosti. Museli jsme ale zdražovat, protože nám klesají odběry a zároveň šla nahoru cena tepla z Temelína,“ vysvětlil František Kobera ze společnosti Vltavotýnská teplárenská.

Sazba za teplo od 1. ledna 2012
Č. Budějovice 542 Kč/GJ
Týn nad Vltavou 452 Kč/GJ
Celkové náklady (průměrná spotřeba domácnosti 30 GJ ročně)
Č. Budějovice 16 260 Kč
Týn nad Vltavou 13 560 Kč

Teplo se v letošním roce prodraží i lidem, kteří k vytápění využívají zemní plyn. V jižních Čechách ho do domácností dodává hlavně společnost E.ON, a ta si podle serveru cenyenergii.cz bude účtovat více peněz v tarifu Standart Plyn. Roční náklady na vytápění rodinného domku byly loni 37 996 korun, letos se cena zvedla na 40 469 korun. U bytů je však rozdíl menší.

Mluvčí E.ON Vladimír Vácha zároveň dodává, že od této společnosti dostanou zákazníci plyn o několik procent levněji než nabízí konkurence. Například ve srovnání s dodavatelem RWE rozdíl činí několik tisíc korun. „Společnost RWE oznámila pro tento rok zvýšení ceny o devět procent. My máme výhodnější nabídku, protože se nám podařilo nakoupit zemní plyn s předstihem a neuzavíráme kontrakty, které by nás dlouhodobě omezovali,“ uvedl.

Přesto se ceny plynu jen v minulém roce několikrát měnily. Řada domácností proto nyní hledá nové způsoby vytápění. „Máme velký rodinný dům a vytopit ho plynem je neuvěřitelně drahé. Minulý rok jsme si tedy pořídili krbová kamna na dřevo,“ řekla Miroslava Pokorná, která žije v malém městě. Rodina nyní podle zapíná plyn jen výjimečně a ušetří.

Od 1. ledna se změnily i výše poplatků za elektřinu. Alespoň u této položky budou někteří lidé příjemně překvapeni. Společnost E.ON totiž zlevnila svůj nejběžnější tarif pro domácnosti. „Ti, kdo využívají elektřinu pro provoz domácích spotřebičů a svícení, ušetří až několik set korun ročně,“ zdůraznil mluvčí Vladimír Vácha.

Snižování cen si mohla společnost dovolit díky tomu, že se jí podařilo výhodně nakoupit část elektřiny ještě před jejím zdražením, které vyvolala především březnová havárie v japonské Fukušimě. Klesly i náklady na distribuci elektřiny a pro letošní rok se neměnila výše daní související s dodávkou energie.

Někteří zákazníci však přesto letos za elektřinu zaplatí více. Záleží na tom, kdo je jejich dodavatelem. Zatímco E.ON zlevňuje, společnost ČEZ zdražuje. „Celková platba za elektřinu pro domácnosti stoupne v průměru o 4,9 procent. V nejběžnějším tarifu a spotřebě bude ale růst jen 3,8 procent,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Důvodem zdražení je podle jeho slov především vysoký příspěvek na obnovitelné zdroje a také zvýšení ceny silové elektřiny na burze. „Neblaze se na tom podepsalo německé rozhodnutí o odklonu od jádra. Zatímco loni jsme nakupovali MWh za 48 euro, pro rok 2012 je to už přes 54 euro,“ vysvětlila Zuzana Řezníčková, výkonná ředitelka ČEZ Prodej.

Ladislav Kříž ale zároveň zákazníky upozorňuje, že mohou ovlivnit výši účtované částky. Mnozí mají totiž dodnes v domě jistič s vysokou hodnotou jako pozůstatek z doby stavby a zbytečně tak hradí vyšší poplatek, i když už používají jen běžné domácí spotřebiče.

„Stejně tak si může jakákoli domácnost sjednat produktovou řadu eTarif, u níž díky elektronické komunikaci zaplatí pouze pětinu částky za pravidelné měsíční platby,“ doplnil Kříž.

Většina Jihočechů má nyní strach z dalšího zdražování a říká, že každou změnu pocítí na vlastním rozpočtu. Například Miroslava Bártová z Homol na Českobudějovicku si myslí, že když některé z energií zlevňují, tak jen o trochu a na chvíli, ale později se ceny zase zvýší. „Teď se toho zdražuje hodně, nájmy, vodné, elektřina, plyn“ zdůrazňuje šestasedmdesátiletá seniorka. Odhad konkrétních výdajů na letošní rok si podle svých slov sice ještě nedělala, ale předpokládá, že budou dost vysoké.

Neskrývá přitom ani své rozčarování nad tím, jaké konce má snaha zavést vytápění plynem. „Slibovali nám ekologičtější topení, plyn byl tehdy celkem levný, ale od té doby už ho několikrát zdražili,“ upozorňuje Bártová na to, že v posledních letech stoupá i cena těch energií, které ještě nedávno byly na přijatelné úrovni.

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ, EDWIN OTTA