Naznačili to v úterý zástupci Povodí Vltavy, s. p., když představovali aktuální stav protipovodňových opatření na jihu Čech. Na Vltavě a Lužnici se však připravují i mnohem větší akce.

V letech 2009 – 2010 chystá podnik v Jihočeském kraji vodohospodářské stavby v celkovém objemu zhruba 540 milionů korun. „Mezi hlavní akce patří Český Krumlov,“ uvedl Karel Mach, technický ředitel Povodí Vltavy. Připravuje se například rekonstrukce jezu u Jelení lávky, který by měl být sklopný.

Radnice by měla podle připravovaných plánů doplnit protipovodňová opatření například o zpětné klapky v kanalizaci nebo mobilní protipovodňové stěny.
V krajském městě nyní bagry prohlubují v rámci protipovodňových opatření koryto Vltavy. „Musíme metr třicet do hloubky,“ naznačil plánovanou úpravu Karel Mach s tím, že práce už se blíží k Dlouhému mostu. Původně chtělo Povodí jen rozšířit koryto a navazující břeh. Kvůli tomu, že je Vltava uznaná vodní cesta, ale bylo rozhodnuto o prohloubení koryta. Za Dlouhým mostem by řeka měla nyní být připravena pojmout povodňový průtok 900 kubíků za vteřinu. Při průtoku nad 1000 kubíků by mělo město nasadit na Jiráskově nábřeží mobilní protipovodňové stěny.

Úpravy se chystají i na věčně zlobící Dobrovodské stoce. „Je to v projektové fázi,“ uvedl generální ředitel Povodí Jan Slanec. Dodal, že akci má Povodí ve vlastním plánu, a tak je téměř jisté, že na ni finance budou. „Letos by měl být hotový projekt a příští rok by se mělo stavět,“ naznačil časový výhled Slanec. Prohloubení koryta možná doprovodí i zídka proti velké vodě. Se zdejšími supermarkety jedná Povodí o spoluúčasti.

Další opatření, i když se obejde bez nových investic do přehradní hráze, se plánuje na Lipně. O 40 centimetrů by se měla zvednout hranice pro maximální možnou hladinu při povodních.

Na Lužnici jsou připraveny vzájemně navazující akce ve Veselí nad Lužnicí, Soběslavi a Táboře.