Majitelé restaurací v centru Českých Budějovic vzorně dodržují novelu protikuřáckého zákona, která začala platit před dvěma týdny. Vyplývá to z testu, který provedli redaktoři Deníku.

Zákon nařizuje označit vstupní dveře hospod samolepkami, které zákazníky informují, zda uvnitř mohou nebo nemohou kouřit. Samolepka buď kouření povoluje, zakazuje nebo informuje o tom, že v restauraci jsou stavebně oddělené prostory pro nekuřáky. Povinnost platí pouze pro vnitřní prostory, nikoli pro předzahrádky.

Deník zkontroloval 20 českobudějovických restaurací, všechny měly samolepku. Jediný rozdíl byl pouze ve velikosti a umístění samolepek, některé restaurace použily velké, jiné mají menší, na první pohled často nenápadné, schované pod řadou reklamních a jiných nálepek.

Nová povinnost neznamená pro restauratéry velký problém, o jejím smyslu však někteří pochybují. „Řekli, že se to má vylepit, tak jsme to udělali, ale myslím, že lidé si toho ani nevšimnou. Z mého pohledu je úplně jedno, jestli tam ten cejch je nebo ne,“ komentoval majitel Modrých dveří Marek Vacka.
Politici by měli podle jeho názoru spíše rozhodnout, zda kouření v restauracích zakáží úplně či nikoli. V drtivé většině českobudějovických hospod je zatím povolené.

„Byla bych ráda, kdyby přibylo nekuřáckých restaurací nebo alespoň salónků,“ reagovala jedna z obyvatelek Budějovic Eliška Nejedlá. Vadí jí především zakouřené oblečení, ve kterém se často vrací domů.

Najdou se i ohleduplní kuřáci, kterým by zákaz nevadil. „Když si vyrazíme s kamarády nekuřáky do hospody, nikdy si nezapálím. Vím, že jim to vadí, tak se to snažím respektovat. Dost často se stává, že jdeme kouřit ven,“ popsal osmadvacetiletý Petr Michna z Českých Budějovic.

OČIMA NEKUŘÁKA

Pivínko bez cigaret, prosím
Když se dnes vydáte do restaurace, bojujete s kouřovým odérem na oblečení ještě několik hodin. Oblečení pověsit na radiátor, radí zkušení machři kuřáci. Když se dnes vydáte do restaurace, nikdo nebere ohled na možné onemocnění dolních a horních cest dýchacích u dětí i dospělých a plíce na radiátor nepověsíte. Lidský život je natolik cenný, než aby byl podřizován kulturnímu fenoménu, vzniknuvšímu u starých mořských vlků v 16. století. Říkáte, že k pivínku a potlachu kouř patří, a máte pravdu, jen prosím dovolte, aby ti, kteří nepodléhají tabákové lobby, měli také právo na potlach a pivínko. Richard Vlasák

OČIMA KUŘÁKA

Rachpauza a bystrý duch
Řádky kolegy Vlasáka, militantního to nekuřáka, trpí typickými klišé kouř nevdechujících přesvědčenců. Jistě má pravdu v tom, že šatstvo v začouzené krčmě získá odér ne každému libý. Ale zcela pomíjí, že řada z nás, kuřáků, je tolerantní a dobrovolně opouští útulné prostory, aby v zimě na mraze a v létě vedrem zmoženi plíce potěšili a ducha zbystřili. Vždyť kde se rodí nejlepší redakční nápady? U cigarety! Kolik šťastných manželství vzniklo díky tomu, že mladík nesměle požádal krasavici inteligentní o oheň? A jak jinak byste chtěli nazvat tu skvostnou vodáckou chvíli, jíž se říká rauchpauza? Václav Koblenc

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ
TADEÁŠ NOVÝ