Jihočeský výbor STAN totiž Juraje Thomu navrhuje na druhé místo kandidátky. Pokud by se první muž českobudějovické radnice stal zároveň poslancem, je možné, že by se svého postu
v čele města vzdal.

Podle politologa Petra Dospíšila by to sice nebyl první případ, kdy někdo zároveň vykonává funkci primátora a zákonodárce. „Obvykle se ale takový postup negativně odráží na účasti politika na jednáních dané komory Parlamentu," zmínil.

O tom, zda Juraj Thoma skutečně bude na kandidátce figurovat, rozhodne předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v úterý dopoledne. Našemu Deníku to řekl předseda jihočeského krajského výboru STAN Jaroslav Houba. Nicméně z jihočeské TOP 09 zaznívají hlasy proti primátorově kandidatuře. Některým členům vadí, že Juraj Thoma je obviněn ze zneužití pravomoci při podepsání dodatku ke smlouvě 
o dodávce počítačového zařízení v roce 2010.

Primátora navrhli Starostové a nezávislí na druhé místo kandidátky

Řídit město a zároveň přijímat zákony, nebo se funkci poslance věnovat naplno?
To je otázka, kterou už za dva měsíce bude muset řešit českobudějovický primátor Juraj Thoma. Tedy za předpokladu, že vyjde záměr jihočeských Starostů a nezávislých (STAN) prosadit jej na jedno z předních míst společné kandidátky s TOP 09.

Členové TOP 09 z primátorovy zamýšlené kandidatury ve sněmovních volbách nadšením neskáčou. Podle předsedy krajského výboru STAN Jaroslava Houby je to pochopitelné. „Člověk se nemůže divit, když navrhujeme kandidáta, který je stíhán policií," připustil Jaroslav Houba. „Na druhou stranu obvinění Juraje Thomy má podle mě politický podtext. A je nespravedlivé, abychom někomu ničili kariéru jen kvůli možným útokům jeho politických soupeřů," doplnil.

Juraj Thoma Deníku potvrdil, že nabídku kandidovat do Sněmovny dostal od zástupců STAN před několika týdny. Opatrný postoj některých politiků ke své kandidatuře chápe. „Vychází z neukončeného policejního prověřování oprávněnosti podpisu dodatku k jedné smlouvě a s tím související obavy, že nebude čas vysvětlit voličům nesmyslnost této uměle vykonstruované kauzy," řekl Juraj Thoma. O tom, zda by v případě zvolení poslancem zůstal i primátorem, prý začne uvažovat až poté, co jej zástupci STAN do boje o poslanecké křeslo skutečně vyšlou.

Předseda jihočeského krajského výboru TOP 09 Zdeněk Bezecný se k tématu příliš vyjadřovat nechtěl. „Nerad bych teď nějak vstupoval do vnitřní diskuse, která se kolem kandidatury pana Thomy do Sněmovny jistě odvíjí," zmínil. Podle Ivana Nadberežného, předsedy českobudějovického opozičního zastupitelského klubu KSČM, je každý zástupce města ve Sněmovně pro České Budějovice prospěšný. „Tato prospěšnost ale závisí na schopnostech poslance a jeho zájmu město reprezentovat," dodal.