Více než dvě desítky zanedbaných a podvyživených psů živoří ve zchátralém nezkolaudovaném domě v Hranicích u Nových Hradů. Kromě nich tu v otřesných podmínkách žijí také tři vodní želvy a několik andulek či laboratorních myší.

Majitelka Alena M. pobývá od pondělí v nemocnici a její brzký návrat domů je přinejmenším nejistý. Údajně jí hrozí amputace nohy. Starostka Pavlína Deutschová je z toho nešťastná. Říká, že pokud obec bude muset dát psy do útulku, finančně ji to položí. Náklady na umístění tolika zvířat se pohybují kolem 130 tisíc korun, což představuje přibližně desetinu obecního rozpočtu na celý rok.

„O té paní vůbec nic nevíme, protože tu není trvale hlášená. Tady má jen chalupu, která je v exekuci. Za psy nic neplatí ani je neočkuje,“ popsala starostka Deutschová. Doplnila, že radnice usilovala o nápravu problému už loni na jaře. Starostku v té době kontaktovalo sdružení Cibela na ochranu týraných zvířat a nabídlo pomocnou ruku. Majitelka však údajně na tuto výzvu vůbec nereagovala. Podle starostky Pavlíny Deutschové začala projevovat zájem teprve na konci minulého týdne, a to poté, co se o ni začala zajímat policie.

S tímto tvrzením ovšem polemizuje budějovická policejní mluvčí Regina Tupá. Podle ní policisté sice o případu vědí, ale zatím se v něm neangažovali. Nikdo z obyvatel vsi si totiž na majitelku oficiálně nestěžoval. „Policie ve věci nepřijala konkrétní oznámení,“ zdůraznila mluvčí Regina Tupá.

Podle zjištění Deníku se majitelka dopouštěla obdobných prohřešků už ve svém předchozím bydlišti v Českých Velenicích. Potvrdil to i František Kouba, ředitel Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích. Zároveň dodal, že inspektoři každým dnem vyrazí do Hranic na další kontrolu.

„Podobné jednání jsme s majitelkou opakovaně řešili už v minulosti. Pokud prokážeme týrání podle zákona o ochraně zvířat, podáme podnět obci s rozšířenou působností,“ vysvětlil ředitel Kouba.

Péči o zubožená zvířata teď převzalo sdružení Cibela. Jeho členky Martina Pohorská a Iveta Kučerová ve čtvrtek začaly převážet psy do náhradní péče. Zažily však přitom skutečný horor. V několik dní opuštěném domě totiž praskl hlavní uzávěr vody a když dívky vstoupily dovnitř, vyvalila se na ně promočená a hladová smečka, kterou vůbec nebylo jednoduché zkrotit.

Hned od dveří se navíc musely prodírat hromadami exkrementů. Ty byly rozesety doslova po celém bytě. Obraz zkázy ještě umocňoval pohled do kuchyně, kde stálo nejméně deset centimetrů vody. Na stole se krčila hrstka k smrti vyděšených psů, v napůl shnilé vaničce se dusily tři krásné vodní želvy. „Někteří psi jsou velice vyhublí a vzrůstem odpovídají štěňatům. Nejsou na tom nijak valně,“ povzdechla si Martina Pohorská.

Po prvotním přivítání dostala zvířata krmení a tři nejhubenější psi putovali ještě během odpoledne do útulku sdružení Naděje pro 4 packy ve Čtyřkolech u Benešova.

Ochotný soused

„Někteří psi žijí v baráku, ostatní jsou venku na dvorku. Povahově jsou milí, ale bojí se. Majitelka nemá peníze na jejich uživení a nezvládá péči, takže se co nejdřív pokusíme odvézt do depozit. Majitelka si nechá několik pejsků, které necháme vykastrovat a pak je vrátíme,“ konstatovala Martina Pohorská.

O zvířata, která prozatím v Hranicích zůstanou, se bude dobrovolně starat soused Vladimír Trsek. Obecní úřad ho pro tento účel vybaví granulemi. „Se sousedkou vycházím celkem dobře, ale ti psi, to je hrůza. Snad to půjde. Když ne, tak se obrátím na vás,“ přislíbil s úsměvem prošedivělý muž.