Nikdo z kompetentních se ale nemá k tomu, aby závazně řekl, kolik  bude voda stát od 1. dubna. Krach budějovických papíren totiž znamenal ztrátu velkého zákazníka. A tak se město, kterému vodovody a kanalizace   patří, musí s provozovatelem sítě dohodnout, jak bude finanční výpadek nahrazen. A jestli se například nebude zdražovat.

Správce vodohospodářské sítě firma ČEVAK má s městem dlouhodobou smlouvu a vodohospodářský majetek si pronajímá. V podstatě ale radnici odvádí jen většinu toho, co se vybere na  vodném a stočném. Počátkem týdne ČEVAK k ceně vody pouze potvrdil, že se o ní jedná. „Do ukončení jednání se nebudeme k tomuto tématu vyjadřovat," reagovala na dotaz redakce tisková mluvčí společnosti ČEVAK Jitka Kramářová. Sdílnější nebyla původně ani radnice. „S výsledkem jednání veřejnost seznámíme po radě města, která zasedá 3. dubna," uvedl primátor Juraj Thoma.

Včera ale radnice k otázce ceny doplnila, že zdražení vody se od 1. dubna neočekává. „Ke změně ceny s pravděpodobností hraničící s jistotou nedojde," uvedl Michal Bosák z oddělení vnějších vztahů magistrátu. Obyvatelé Budějovic v současnosti platí vodné a stočné 71,54 koruny za kubík vody. O ceně vody se dříve většinou rozhodlo před 1. dubnem.

Budějovice řeší, kolik má stát voda

Sáhne si na svůj zisk krajské město nebo provozovatel vodohospodářské sítě? To je otázka, kterou nyní řeší vyjednavači radnice s firmou ČEVAK. Ta pro České Budějovice spravuje vodovodní a kanalizační síť. Je totiž třeba „zalepit" propad 
v zisku, který vznikl krachem budějovických papíren. V Budějovicích se za vodu vybere řádově 200 milionů ročně. Většinu peněz však vrátí město do rozvoje infrastruktury. Kvůli papírnám by mohlo chybět zhruba 10 milionů korun.

Ke zvýšení vodného a stočného se ale zřejmě město nechystá. „Pokud bude v radě města schválen připravený návrh, nemělo by se pro spotřebitele měnit nic," říká náměstek primátora Miroslav Joch. Jedním dechem ale dodává, že není vyloučen ani vznik protinávrhu.

Změnu ceny pro obyvatele odmítá třeba bývalá budějovická zastupitelka Marie Paukejová. „Ke zvyšování vodného a stočného není žádný ekonomický důvod," říká Marie Paukejová s tím, že je třeba podle ní brát i zřetel na případný sociální dopad zdražení. Zaráží ji i to, že bude o ceně veřejnost informována až se zpětnou platností počátkem dubna, když nová cena má platit od 1. dubna. „Samozřejmě, že je to špatně," míní Marie Paukejová. Obce v okolí krajského města už vodné 
a stočné většinou znají.

Jednu z nejnižších cen mají obyvatelé Dobré Vody u Českých Budějovic. Oproti obyvatelům krajské metropole platí zhruba o patnáct korun méně na každém kubickém metru vody. Čím to je, vysvětluje dobrovodský starosta Jiří Šabatka. „Přičítám to tomu, že nemáme takové ztráty vody. 
V obci máme nové potrubí," řekl Českobudějovickému deníku Jiří Šabatka.
Od 1. dubna mění ceny například i ve Srubci. Tam podraží voda zhruba o jednu korunu. Nová cena činí 65,16 korun za kubický metr. Velmi mírně zdraží vodné a stočné také na Borku (zhruba o korunu na 68,34 koruny za kubík) a ve Starých Hodějovicích, kde se bude platit 52,20 korun za kubík.