Ani týdny, ani měsíce, ale spíše více než půl roku zůstane zhruba 1100 dětí bez své školy a třídy. Sanaci budov, kde sídlí ZŠ Máj I, II a waldorfská, totiž vedení města odkládá.

Areál zůstane zavřený a žáci budou nadále jezdit do „azylových“ škol po Budějovicích a na Hlubokou. Pravděpodobně to tak bude až do konce školního roku. Důvod? Pokud by magistrát přistoupil k sanaci za miliony korun nyní, mohlo by se stát, že bude muset to samé dělat znovu v příštím roce. V plánu je totiž ještě druhá etapa rekonstrukce májských škol.

Rozhodnutí potvrdil primátor Juraj Thoma. „Ve hře byla možnost okamžitě nařídit sanaci kontaminovaných prostor, aby se za několik týdnů mohly děti vrátit zpátky do svých lavic. Po dlouhé diskusi se však rada jednomyslně přiklonila k variantě dokončit zateplení zbývajících budov, původně naplánovaného na letní měsíce příštího roku, a teprve poté celý areál od azbestu vyčistit,“ uvedl.

Na jeho slova pak navázal náměstek primátora Petr Podhola. „Jsme si vědomi toho, že zvoleným postupem jsme prodloužili dojíždění dětí a jejich výuku v náhradních školách. Součástí druhé etapy zateplení areálu na Máji je však mimo jiné odstranění dalších boletických panelů a my bychom se za rok neradi dočkali stejných výsledků měření jako letos,“ řekl.

Další náměstek primátora Calta již zahájil jednání s firmou OHL, která zateplení provede. Druhá etapa by měla začít pokud možno okamžitě.

Město možná za toto rozhodnutí očekávalo vlnu kritiky. Osoby, které ale Deník ve čtvrtek oslovil, nastalou situaci pochopili. Všem je jasné, že by nebylo rozumné sanovat nyní a později riskovat to samé ještě jednou.

„Smířili jsme se s tím. Náhradní provoz je zabezpečený dobře, tak to zvládneme,“ reagovala Sandra Horynová, jejíž dcera jinak chodí do čtvrté třídy na Máji.

I další maminka odpověděla podobně a ani její syn Matěj Krajánek ze ZŠ waldorfská se nezlobil. „Musím sice vstávat asi o půl hodiny dříve, ale moc mi to nevadí. Na druhou stranu si v nové škole víc pochutnám, protože tam lépe vaří,“ našel na změně pozitivum Krajánek.

S nastalou situací jsou připraveni se vypořádat i ředitelé škol, které poskytly náhradní prostory. „Nebude to pro nás znamenat žádné zásadní omezení. Sice jsme dětem z Máje poskytli dvě družinové třídy, ale i tak družina funguje dál,“ uvedl Pravoslav Němeček, ředitel ZŠ Bezdrevská. Vše už se podle něj zaběhlo a funguje dobře. Nicméně chápe, že pro žáky z Máje může být omezující, že nebudou mít v náhradních prostorách úplně stoprocentní zázemí, i když se jim všude snaží poskytnout vše potřebné.

Jaroslav Kala, ředitel ZŠ Pohůrská se delšího pobytu májských dětí také neobává. „Děti si zde zvykají a myslím, že to funguje tak, jak by mělo,“ dodal.

Náhradní prostory, stravování a doprava pro děti ze ZŠ Máj I, ZŠ Máj II a ZŠ waldorfské od 5.12.2011

Kromě toho, že se tedy město rozhodlo pro dokončení rekonstrukce, chce zároveň oslovit specializovanou firmu, která vytvoří položkový rozpočet na sanační práce. Ty mají zajistit, že se již v budoucnu nebude uvolňovat ve školách do vzduchu azbest. Firma, kterou chce město oslovit, dělala podobnou zakázku i pro pražskou školu, kde se azbest uvolnil při rekonstrukci před několika měsíci.

„Až budeme mít položkový rozpočet, oslovíme firmy, za kolik školy sanují a provedeme to,“ řekl náměstek primátora Kamil Calta.

Město věří, že bude v roce 2012 před prázdninami 2. etapa zateplení hotova a sanace také. Doposud se pak nikdo neodvážil ukázat na možného viníka uvolnění azbestu do vzduchu. Nicméně v posudku hygieniků údajně bylo, že pokud postupuje firma odborně, nemělo by k úniku azbestu dojít.

Otázkou tedy zůstává, zda to může být chyba firmy, projektanta, stavebního dozoru či zadavatele, tedy města, které mělo na řádnou opravu dohlédnout.

K tomu Calta uvedl, že podle všech podkladů firma postupovala tak, jak měla. Nicméně azbest je obsažen v takzvaných boletických panelech, tedy zdivu, na místech prý volně přístupných žákům, takže stačí, aby bouchli do panelů, a může se uvolnit.

Boletické panely jsou vlastně poskládané z několika vrstev z kovové konstrukce, skleněné krycí desky, azbestové desky a dalších vrstev. Za normální situace by neměl unikat.

LUKÁŠ MAREK
EDWIN OTTA