To je oproti počátku roku 2013 více než pětadvacetinásobný nárůst. Porodní analgezii tu rodičky ještě na začátku loňského roku využívaly velmi málo, maximálně jednou měsíčně. Od loňského léta však nemocnice aktivněji nabízí možnost tišení bolesti formou tzv. „epidurálu" a rodičky jej vítají.

Nabídky by se nezdráhala využít ani trojnásobná maminka Iva Fryšová. Všechny tři děti jsem přivedla na svět bez zádrhelů a poměrně rychle, ale byla jsem připravená říct si o epidurál pro případ, že by to nešlo hladce," líčí své plány na lednový porod zdravé holčičky.

Jak vysvětluje primář oddělení ARO Bohuslav Kuta, takový zákrok patří mezi nejúčinnější metodu v ovlivnění bolesti za porodu. „K mírnění bolestí dochází díky podání malé dávky znecitlivující látky tenkou jehlou přes kůži do epidurálního prostoru páteře."

Nastávající maminky tak nemusí trpět v první době porodní, kdy se otevírají porodní cesty, ve druhé době porodní, kdy se rodí miminko, a také při následném eventuálním šití poranění po porodu.

„Epidurální analgezie dokáže ztlumit bolest a dovoluje rodičce odpočívat. Přednost tohoto způsobu tlumení bolesti spočívá v tom, že nevyřadí nutkavý pocit k tlačení, takže maminky mohou po celou dobu porodu aktivně spolupracovat. Celý proces je maximálně bezpečný pro matku i dítě," doplňuje MUDr. Bohuslav Kuta.

A rodičky to kvitují. „V období loňského srpna až října se v naší nemocnici uskutečnilo 545 porodů, z nichž u 60 byla využita porodnická analgezie. To představuje 11 procent. Za toto období jsme ale provedli 168 císařských řezů. U zbývajících 377 porodů jsme při využití 60 porodnických analgezií dosáhli téměř 16 procent využití této metody," vypočítal primář Gynekologicko - porodnického oddělení nemocnice  Petr Sák.