Českobudějovický magistrát vlastní celkem 120 vysílacích stanic. „Volnou kapacitu máme až pro šedesát klientů,“ řekla Deníku Iva Jirovská, ředitelka Centra sociálních služeb ve Staroměstské ulici, které službu tísňové péče poskytuje. Zhruba stejný počet lidí již v Českých Budějovicíchzařízení doma má.
Tlačítko nosí senior u sebe a když potřebuje pomoc, zmáčkne jej. Díky hlasitému mikrofonu a reproduktorům, které má nainstalovány v bytě, pak může mluvit se sestrou na centru tísňové péče. „Sestra vyhodnotí stav, klientovi poradí a podle situace zavolá sousedy nebo rodinu a v případě nutnosti záchrannou službu,“ vysvětluje Jirovská.
Zařízení pomůže ale i tehdy, když např. senior upadne a tlačítko nemá u sebe nebo jej nezmáčkne. V bytě jsou totiž senzory, které kontrolují pohyb, a ty spustí tísňové volání.
Instalace zařízení vyjde na tisíc korun, když má občan doma pevnou telefonní linku. Pakliže má mobilní telefon, zaplatí 1500 Kč.
„Za měsíční nájem dvě stě korun poskytujeme vysílačky občanům s trvalým bydlištěm v Českých Budějovicích,“ uvedl pro Deník náměstek primátora Rudolf Vodička.
Jak dále uvedl, zájemci o stanici mimo krajské město zaplatí měsíčně za pronájem více, asi 500 korun. O částce se však bude ještě jednat s obecními úřady.
„Díky této službě se nám zlepšili klienti, zdravotně i psychicky,“ pochvaluje si ředitelka centra. Zdravotníci jim totiž pomohou i s výběrem kompenzačních pomůcek a jsou v kontaktu také s rodinou. „U některých klientů se zlepšila i péče rodiny,“ dodala Jirovská.