„První zásilka lahví o objemu přes 300 hektolitrů dorazí do přístavů New Jersey a Oakland na Vánoce," říká mluvčí Budvaru Petr Samec. Na pultech obchodů a ve vybraných restauracích na východním i západním pobřeží se tmavý ležák pod značkou Czechvar objeví od ledna 2013. Rozšíření portfolia pomůže k zvýšení prodeje budvarského moku na jednom z nejnáročnějších pivních trhů.
Sklenění pasažéři
Do USA odeslal Budvar historicky první zásilku tmavého ležáku minulý čtvrtek.
„Ze známkoprávních důvodů se nesmí v USA prodávat pod značkou Budweiser Budvar, proto je na etiketách označen alternativní značkou Czechvar," vysvětluje Petr Samec. Dodávka obsahuje tři kontejnery, kde je celkem 93 312 lahví (307,8 hektolitru). Lahve o objemu 0,33 litru se na pultech obchodů objeví v multipackovém balení po šesti kusech, které v severní Americe zákazníci preferují. Cestu kamionem, vlakem a lodí do přístavů New Jersey a Oakland v Californii urazí putující Czechvar během čtyř až šesti týdnů.
„Náš nový importér se rozhodl obohatit dovážený sortiment, a zákazníkům, kteří již znají Czechvar světlý, nabídne i jeho tmavou variantu," vysvětluje Vlasta Kociánová, obchodní manažerka Budějovického Budvaru pro severní Ameriku. Nový importér společnost United States Beverage (dále jen USB) spolupracuje s Budvarem od letošního července. Dosud nabízel světlý ležák Czechvar v lahvích nebo sudech.
„Od rozšíření portfolia očekáváme zvýšení povědomí o značce Czechvar, získání nových distribučních míst i celkové zvýšení prodejů. Pokud půjde prodej dobře, zahájíme příští rok export tmavého Czechvaru i v sudech," dodává slibně Vlasta Kociánová.
Pivo i pro krajany
Tmavý Czechvar bude napřed dodáván hlavně do městských aglomerací. Společnost USB vidí značný obchodní potenciál i v oblastech, ve kterých žije větší počet Američanů s českými kořeny a které zaujme název značky i to, že pivo se vyrábí v ČR.
„Budějovické pivo piji rád doma v Americe i tady, a když jsem na návštěvě v Budějovicích, chodím na něj do Masných krámů," prozrazuje mladý Čechoameričan Michael Cwach, pocházející z krajanské komunity v Jižní Dakotě.