Třebaže se brány Letního kina Háječek v první letní den otevřely již v 19 hodin, na pódiu se první účinkující dostavili o hodinu déle. Velké překvapení na fanoušky Tomáše Kluse čekalo v podobě hudební skupiny K.R.B., což je uskupení žáků, klientů a zaměstnanců českobudějovické Arpidy. Na začátek zazněla píseň Čtyři slunce a na závěr jejich vystoupení píseň Marie, za doprovodu právě Tomáše Kluse a Jiřího Kučerovského. Krátce po půl deváté se pak na pódiu objevil Tomáš Klus s jeho Cílovou skupinou a celý večer započali jemnou a pomalou skladbou Jsem. Netrvalo dlouho a střídala se jedna energická píseň za druhou, které nepřetržitě prokládal improvizacemi.

„Tak co vážení přátelé, doufám, že se časem zvednete i ze svý … , že tady bude taneční mejdánek, tohle vážně není žádný sedánek,“ vyzýval první letní den Klus v Háječku své publikum. „Já bych vám rád poděkoval, že se před tím horkem nikdo doma neschoval, že jste přišli podpořit kapelu a já furt melu a melu, melu, melu,“ pokračoval Klus v rýmování.

„Jste nejlepší publikum za poslední rok,“ označoval několikrát během večera českobudějovické návštěvníky Klus. Avšak bylo tomu i obráceně. Píseň Přičichnutí alergikovo přerušil výkřik divačky, která zvolávala: „Nejlepší koncert za poslední rok!“

První koncert v letošním roce to byl i pro sestry Magdalenu a Báru Šebelkovy, které na koncert Tomáše Kluse dorazily z nedaleké Křemže. Oproti tomu pro partnery Agátu Neubauerovou a Dominika Johna to byl už druhý koncert, protože před několika dny navštívili koncert Marpa & TroubleGangu právě v Háječku.

Když Klus během večera věnoval improvizaci i dvěma postávajícím dámám, které se spolu bavily a nereagovaly notnou dávku doby na Klusovo výzvy: „Hej baby, nevím si s vámi rady!“, lidé se upřímně bavili a hlasitě se smáli.

Tomáš Klus do výběru svých písní zařadil i skladbu Chátrám, v němž symbolicky upozorňuje na stav naší země. Písni JdeVoZem věnoval i předmluvu, přičemž připodobnil planetu k domu, který přichází o střechu. Jeho pozitivní předmluva sjednocovala a zcela optimisticky naznačil, že situaci zvládneme, když budeme spolu.

Sám Klus označil na facebookovém profilu koncert v Českých Budějovicích jako nabíjející a divákům znovu poděkoval. Okomentoval tam však i bouřku, která naštěstí udeřila až v nočních hodinách a koncertu se tak naštěstí vyhnula.

Lada Sojková