Pobíhá bezradně kolem svého auta a horečně hledá po kapsách zelenou kartu. Když se mu ji nedaří ani na několikátý pokus najít, rezignovaně svěsí hlavu. „Ale fakt ji mám, věřte mi. Nemohl bych vám ji přivézt ukázat někdy během příštího týdne?“ zubí se přibližně 25letý mladík ze Ševětína na dvojici policistů. Právě jej zastavili na odpočívadle nedaleko Hluboké nad Vltavou a záhy zjišťují, že chybějící zelená karta není jeho jediným prohřeškem.

Nemá u sebe ani doklad o atestaci na zatmavená skla a je proto jasné, že se pokutě nevyhne. „Jel jsem si akorát do Globusu pro špekáčky na oheň a říkal si, že nepojedu zpátky přes zabitý město, ale radši to vezmu tudy. To se mi teda ty špekáčky dost prodražily,“ říká mladík posmutněle, když loví z peněženky pětistovku.

Za světlo 200 korun

Není však sám, krátce před ním dostává dvousetkorunovou pokutu i řidič Miroslav Mašek z Liběšic u Žatce v Ústeckém kraji. Nesvítí mu totiž přední světlo. „To snad není pravda, měním tu žárovku pomalu třikrát za měsíc,“ krčí rameny mladý muž, který vyrazil s přáteli na jih Čech na dovolenou. Přiznává, že vzhledem k začátku letních prázdnin a zvýšenému provozu na silnicích s kontrolami počítal, pokuta jej však prý překvapila. „Jezdím docela často, ale policajty na silnicích moc nevídám,“ dodává Mašek.

Sotva opět nastartuje a vydá se pryč, zastavují policisté další vůz, za jehož volantem sedí Václav Soukup z Českých Budějovic. „Dobrý den, pane řidiči, silniční kontrola. Připravte si, prosím, doklady a vystupte ven z vozidla,“ vyzývá jej jeden z policistů a společně pak míří dozadu prohlédnout si lékárničku a ostatní povinnou výbavu. Žádné problémy neobjevují.

„S kontrolou jsem tak úplně nepočítal, ale je dobře, že tady jsou. To, jak se dneska jezdí na silnicích, je opravdu hrůza. Myslím si, že čím častější kontroly, tím líp,“ zmiňuje Soukup, který tráví za volantem hodně času. Vysvětluje, že měsíčně najezdí zhruba 2000 – 3000 kilometrů, a to po celém kraji. „Pohybuju se hodně na Jindřichohradecku, Pelhřimovsku a taky směrem na Prahu. Policajty tam vídám na silnicích dost často,“ popisuje Václav Soukup.

Podobně hovoří o chvilku později i Jan Vítovec z Neznašova. Také on má všechno v pořádku, a tak jej policisté moc nezdržují. „Vůbec mě to nepřekvapilo a je dobře, že se to děje. Policajty vídávám dost často, ale moc často mě nestaví, tak jednou za rok. Když jsem dneska viděl ten provoz, co se valí na Budějovice, tak je to určitě o sto procent víc než obvykle, když jedu z práce. Nějaké nebezpečí tak určitě bude,“ soudí Vítovec.

Stejně jako on neprotestuje proti kontrole ani Miloslav Hošek ze Sedlece – Prčice ve Středočeském kraji, který se zrovna vrací domů z pohřbu kamaráda v Českém Krumlově. S úsměvem popisuje, že se s policisty setkal naposledy asi před pěti lety na Slovensku. „Vždycky, když někam vyrážím, počítám s tím, že mě můžou zastavit. Nijak mě to proto nepřekvapuje,“ vypráví.

Tragické července

S podobnými kontrolami se budou setkávat řidiči na silnicích i v následujících dnech. Se začátkem prázdnin bývá policie každoročně v pozoru, podle statistik totiž patří první červencové dny k nejtragičtějším obdobím roku. Pro Jihočechy však může být jistě potěšitelné, že na jihu Čech dochází k výraznému poklesu počtu dopravních nehod. Během června se jich stalo o neuvěřitelných 800 méně než v květnu.

„Určitě se dá říct, že je to i díky dobré prevenci. Policisté se zaměřují nejen na dodržování bezpečné jízdy, ale i kontrolu technického stavu vozidla a povinné výbavy. Obzvláštní důraz klademe i na to, aby řidiči nejezdili pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek,“ připomíná jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura. Dodává, že se zvýšeným zájmem policistů musí řidiči počítat minimálně do poloviny července.