A pokud vše klapne, pak do roku 2015 snad i postavit nové otáčivé hlediště, čímž by se také dodržel termín roku 2016, ke kterému by se stará točna měla rozebrat.

To jsou záměry, které ve středu odpoledne v Českém Krumlově oznámil ministr kultury Václav Riedelbauch a které vyšly z první schůzky všech politiků a úředníků zainteresovaných právě v otázce budoucnosti otáčivého hlediště. „Opustili jsme křížovou palbu na téma, jestli tu bude tato točna nebo jiná. Hledáme řešení, kterých je několik,“ upřesnil ministr.

Podle něj by mohla teoreticky zůstat tam, kde je, nebo být přestěhována, ale to pouze v řádu desítek metrů. A pokud by se do budoucna měla plánovat její nová konstrukce, pak pochopitelně technicky vyspělejší. „Pořád se uvažuje o stejném místě, ale o jiném řešení. Uvažuje se o tom, zapustit ji do země, o montovatelné variantě, ale nemůžeme v tuto chvíli říci, kterou cestou půjdeme,“ shrnul Václav Riedelbauch. O přesných technických řešeních by měli do budoucna rozhodnout odborníci.

Zjednodušeně řečeno, takřka všechny návrhy, které už doposud v otázce budoucnosti točny padly, dali nyní všichni jednající na stůl. Do několika týdnů by se měli znovu sejít a jednat dál.Další jednání o budoucnosti otáčivého hlediště v Českém Krumlově by měla probíhat ve stejném složení jako nyní, tedy za účasti ministra kultury, náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivany Stráské nebo hejtmana, dále primátora Českých Budějovic Juraje Thomy, generální ředitelky Národního památkového ústavu Naděždy Goryczkové, ředitele divadla Jiřího Šestáka a starosty Českého Krumlova Luboše Jedličky.

Termín sice není přesně daný, ale odhaduje se, že by se měli sejít zhruba do dvou měsíců. V optimistickém případě by se poté mohlo jednání posunout zase o kus dál. Jedna z pravděpodobných variant říká, že nové otáčivé hlediště by mělo stát na jednom z prostorů, kde nyní herci hrají. Tím by přestalo blokovat centrální osu zámecké zahrady a také výhled na Bellarii.

„Pokud by současná točna zůstala na místě do roku 2015, pak je to pro nás dobré,“ míní ředitel Jihočeského divadla Jiří Šesták. „Návrhy změn v něčem řeší situaci pro památkáře, teď musíme zjistit, jestli to vyřeší situaci i nám. Zapůjčíme si vysokozdvižnou plošinu, abychom simulovali rozhled diváků z budoucího místa, pak se uvidí,“ dodává Šesták.

Vcelku spokojen je s výsledky setkání i starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička, který dlouhodobě prosazuje verzi zachování otáčivého hlediště tam, kde je, dokud nebude postavena točna jiná. A jelikož ministr Riedelbauch prohlásil, že by se v příštích letech neměla vynechat při divadelních produkcích na stávající točně ani jedna sezona, pak to skoro svádí k domněnce, že tu v jeden okamžik mohou stát vedle sebe i točny dvě. Stará, těsně před rozebráním, a nová, těsně před dokončením. Ale podle všeho to bude asi opravdu jen domněnkou.

„Všichni řekli, že mají zájem, aby to tady v nějaké podobě zůstalo. V nějaké podobě. To už je podezřelé,“ okomentoval jednání bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák. „Je dobře, že jsme se sešli, ale točna je i nadále velmi ohrožena. Proč? Tady se teď předkládaly megalomanské projekty, ale jaksi se zapomnělo, že na ně teď stát prostě nemá peníze. Říká se, že přijdou peníze z evropských fondů. Já jsem měl ještě jako ministr nastartováno z evropských fondů devět miliard, už tam nejsem tři roky a zatím ještě nedorazila žádná,“ shrnul stínový ministr kultury.

Jako svůj návrh přidal Vítězslav Jandák především nutnost jednat s UNESCO. „Bylo by dobré, aby pan Riedelbauch sednul do letadla a odletěl do Paříže a tam jednal přímo, nikoliv přes nějaké zprostředkovatele. Nechť tam jede a pak ať nám výsledky těchto jednání položí na stůl. Pak budeme jednat dál.“