Na snímku z roku 1986 je zachycena křižovatka ulic Rudolfovské a Na sadech. Křižovatka má půdorys ve tvaru písmene „Y“. To když se budovala před rokem 1815 císařská silnice z města na východ, byla z vojenského hlediska narýsovaná tak, aby nevedla kvůli napadení nepřítelem přímo do centra města. Vlevo na snímku stojí část bývalého zájezdního hostince U Brabců, rohový dům vpravo je dům někdejšího speditéra Václava Průši. Mezi Brabců a Průšů je vidět ve dvou okenních osách Traxlerův dům. Průšův dům se začal bourat v roce 1990, Traxlerův dům a další následující v Rudolfovské, kde sídlila elektrotechnická firma Vaněk, v roce 1999.

Obchod suknem založil Tomáš Traxler v roce 1886 v domě na rohu Rudolfovské a ulice Štítného. V květnu roku 1901 se obchod přestěhoval do domu, jehož část je na snímku vidět. Patřičně to oznámil v novinách: „P.T. Dovoluji si zdvořile oznámiti velectěnému obecenstvu, že přeložil jsem svůj vlastní sklad suken a módních látek do nových místností na Rudolfovské silnici č.2 (naproti zájezdnímu hostinci „U Brabců“). V hluboké úctě Tomáš Traxler.“ V roce 1902 byl již dům nazván Obchodní dům se suknem Tomáš Traxler. Prodával také vlněné látky zaručené jakosti.

Traxler - sukna byl první prvotřídní odborný obchod toho druhu ve městě. V období 1. republiky měla firma Traxler – sukna také filiálku v ulici U Černé věže. Další ve městě známé obchodní domy suknem a veškerými látkami jako „Sukna Švejda“ a „Sadovský – látky“ nebo „Myslivec“ jsou firmy novější. Po roce 1900 měl u Traxlerů pekařství Václav Urbánek. Následoval v roce 1907 Josef Malecha, který si sem přestěhoval řeznický závod. V období 1. republiky Jan Müller smíšené zboží. Po 2. světové válce a ještě krátce po roku 1948 prodával u Traxlerů cukrovinky Bohumil Plíšek a usadil se sedlář a řemenář Václav Novák. Předtím, než byl dům zbořen, bylo léta v domě Družstvo mechaniků, obchod a opravy psacích strojů a kalkulátorů, rozmnožovna a veřejná písárna.

Bohatou historii má také Průšův dům. Léta to bylo sídlo zasilatelství Václava Průši. Za 1. republiky firma Václav Průša, spojené podniky dopravní a ještě v roce 1950 Nákladní doprava a zasilatelství Václav Průša. V roce 1923 odhlásila Emma Průšová sklad piva. Za c. k. byla totiž u Průšů restaurace a sklad piva Antonína Pařízka. Zajímavé také je, že Václav Průša měl tehdy přihlášený též obchod hadry a kosti. Eduard Průša, oficiál tabákové režie, byl členem Sokola I. U Průšů měl za c. k. holičství a kadeřnictví Jan Fridrich a obchod střižním a módním zbožím Jan Zicha.

Domem Průšů také „prošla“ chvalně známá firma František Patzák a spol. Tato firma sídlila na Rudolfovské pod ulicí U sirkárny, ale kanceláře a písárnu měla na několika místech ve městě. Včas to vždy oznámila: „Dovolujeme si našim ctěným odběratelům co nejuctivěji oznámiti, že se ode dneška (t. j. 7. června 1885) naše pisárna v domě pana Václava Průši nalézá. V nejhlubší úctě oddaní František Patzák & spol. Později měli František Patzák a August Hromádka pisárnu v Chelčického ulici a na Senovážném náměstí (u Vlasáků). Firma Patzák a Hromádka měla zapsáno podnikatelství staveb a továrnu na cementové výrobky a stavivo.

Jeden čas se u Průšů objevilo zastupitelství a sklad mouky Szegedinského parního mlýna. (Ke konci 19. století se sportovně řečeno konal zápas česká mouka versus uherská mouka.) U Průšů byla v provozu jedna z posledních mlékáren ve městě. (Mléko se nalévalo do konviček.) V místech zbořených domů Průšů, Traxlerů a Vaňků zela poměrně dlouho proluka, až se tam postavil výrazný bytový dům a sídlo zdravotní pojišťovny.

JAN SCHINKO