Kancelář v Lannově třídě v Českých Budějovicích si otevřela strana TOP 09. Ambiciózní nováček české politické scény si vybral za sídlo budovu, kde se nachází restaurace Vatikán, přímo proti sídlu KDU – ČSL.

„Soustřeďujeme přihlášky. Jakmile bude strana zaregistrována, můžeme začít členy oficiálně přijímat,“ uvedl člen celostátního přípravného výboru Vladimír Pavelka, bývalý krajský předseda KDU – ČSL a krajský radní v minulém volebním období.

Novou stranu tvoří často bývalí lidovci, příznivci Miroslava Kalouska. Sáhli k založení zcela nového subjektu, protože se jim nelíbilo politické směřování KDU – ČSL. „Říkal jsem si, uvidíme, ale spontánní zájem veřejnosti je poměrně velký,“ komentoval dění kolem vznikající strany Pavelka.

Programově chce TOP 09 oslovit hlavně pravicové voliče. „Říkáme ty věci otevřeně. Není možné, že všichni budou mít nárok na všechno. Spoluúčast a motivace je nutná,“ řekl například k situaci v zdravotnictví a k postoji TOP 09 k této problematice Pavelka. V podzimních parlamentních volbách se čeká zejména jak zareagují na novou stranu voliči KDU – ČSL. Z oslabení pozic KDU–ČSL, kvůli formující se nové straně, ale nemá obavy předseda českobudějovické organizace lidovců Rudolf Vodička.

„Je jisté, že někteří současní členové KDU-ČSL ze strany vystoupí a mnozí z nich právě z důvodu vstupu do nového politického subjektu Miroslava Kalouska,“ uvedl pro Deník Vodička. Spekulace o změně politického směřování lidovců v poslední době však Vodička odmítá. „Pokud by byla pravda to, co říká Miroslav Kalousek a sice, že se KDU-ČSL posunula programově doleva, tak by voliči KDU-ČSL, orinetovaní pravicově, volili jistě už dříve jinou pravicovou stranu,“ zdůraznil Vodička s tím, že takový posun by se jistě už dříve promítl do volebních preferencí lidovců.

Vodička také poznamenal, že KDU-ČSL má poměrně stabilní voličské jádro a tito lidé se přednostně orientují na křesťanskou politickou stranu. „Dle mého názoru tedy výrazné oslabení voličské podpory nenastane. Protože jsem si jistý, že ani já, ani moji kolegové minimálně v okrese České Budějovice jsme žádný úkrok k rovnostářské politice neučinili, vidím důvod odchodu některých členů KDU-ČSL spíše jako osobní vztah k lidem, kteří KDU-ČSL reprezentovali či reprezentují na vrcholných postech,“ zmínil Vodička.