Předchozí
1 z 5
Další

Turisté na letišti

Letiště České Budějovice.První let z budějovického letiště do Antalye.Zdroj: Deník/Jana Urbanová

Ve středu 2. srpna 2023 zahájilo Letiště České Budějovice pravidelný turistický provoz. Historicky první cestující se do Turecka vydali v Boeingu 737. Cílovým místem byla Antalya. V pondělí 7. srpna 2023 večer byl z Letiště České Budějovice vypraven historicky druhý turistický let Boeingem 737. Cestující tentokrát zamířili na řecký ostrov Rhodos. Létat se začalo pro cestovní kancelář Čedok a dopravní společností byla Smartwings. Pro Čedok se uskutečnilo v roce 2023 necelých 30 letů a první letecká sezona skončila v říjnu. „Létalo se v neděli, pondělí a středu,“ uvedl již dříve pro Deník ředitel letiště Ivan Trhlík.

Majitelem letiště je Jihočeský kraj, který před necelými dvaceti lety převzal areál od armády. Pro příští rok počítá Čedok s rozšířením nabídky zájezdů s odletem z Českých Budějovic. V příštím roce se k letošním třem dovolenkovým destinacím (jedna v Turecku a dvě v Řecku) do nichž můžete odletět z Budějovic, přidají další dvě – Burgas v Bulharsku a Enfidha v Tunisku.

První cestující do zahraniční destinace odletěli z letiště v Českých Budějovicích ve středu večer do Antalye v Turecku.
Obrazem z letiště: Boeing nad Budějovicemi, davy lidí, hostesky i slavobrána

Jižní tangenta

Stavba dálnice D3 u Českých Budějovic od Úsilného k Roudnému. Kruhová křižovatka, kde se stýká Jižní tangenta se silnicí z Roudného do Plavu. Bude zde i nájezd na dálnici, která je na snímku v pozadí.Stavba dálnice D3 u Českých Budějovic od Úsilného k Roudnému. Kruhová křižovatka, kde se stýká Jižní tangenta se silnicí z Roudného do Plavu. Bude zde i nájezd na dálnici, která je na snímku v pozadí.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Málokterá komunikace v poslední době měla takový vliv na dopravu v Českých Budějovicích jako Jižní tangenta. Komunikace, kterou nechal postavit Jihočeský kraj na jih od Českých Budějovic. Vede v podstatě od Včelné po Roudné a spojuje mezinárodní tah I/3 s budoucí dálnicí D3. Jižní tangenta měří celkem 2,7 kilometru, její cena činí 1,1 miliardy. Otevřena byla 27. června 2023.

Nejkomplikovanějším místem nové silnice je kruhová křižovatka u Včelné, která má trasy pro pěší a cyklisty a také železniční trať vedené v úrovni s okolním terénem a auta mají svou komunikaci spuštěnou o patro níž. Stavba proto nebyla jednoduchá. „Překládaly se koleje, někdy byla Včelná úplně odříznuta," připomněl složitost akce hejtman Martin Kuba. Doplnil, že se také jednalo o investici, kde si kraj vyzkoušel, jak je možné lidem v okolí co nejvíce ulehčit od obtíží způsobených stavbou a komunikaci s veřejností i v průběhu prací. Hejtman jen zalitoval, že ještě není v provozu dálnice, na kterou už měla Jižní tangenta vést automobily a poukázal také na chybějící část D3 ve středních Čechách. „Jsme jediným krajským městem, kam se nestaví z Prahy dálnice. Dřív budeme napojeni na rakouskou metropoli, než na tu českou a myslím, že to je ostuda," uvedl Martin Kuba.

Slavnostní uvedení Jižní tangenty u Českých Budějovic do provozu.
VIDEO: Vlaky a cyklisty oddělila Jižní tangenta od automobilů

Nové stánky na náměstí

Oblíbená akce Českobudějovického adventu, Přílet anděla 2023.Budějovické adventní městečko.Zdroj: Tomáš Navara

Oblíbené vánoční městečko letos těší na náměstí Přemysla Otakara II. od 18. listopadu. Pro letošek vznikly nové stánky.  Převažující barvou je světlá žlutá namísto dosavadní hnědé. „I koncepce trhu je nová,“ říká Rudolf Střítecký, autor nového pojetí vánočního městečka, ve kterém návštěvníci mají řadu atrakcí i tržnici. Na trhu jsou stánky, do kterých se vchází dveřmi, a jiné s tradičním pultovým prodejem. Dveřmi se vchází do stánků řemeslných prodejců. „Některé stánky vypadají jako roubenky, jiné jsou hrázděné. Stánky otevřené do 360° kopírují tvar bazénu kašny,“ vypočítává různé varianty nových stánků Rudolf Střítecký.

Stánky jsou dílem jílovické firmy Nema. Jsou tvořené dřevěným rámem a většinou pokryté palubkami. Pro adventní městečko vyřezal řezbář Jiří Nekola také nový betlém. Osm velkých postav doplňují menší zvířata nebo andělé. Před betlémem je také lavička pro fotografování.

Příprava nových stánků pro adventní trh ve firmě Nema v Jílovicích na Českobudějovicku.
Konec tmavým boudám. Nové stánky pro Budějovický advent vznikají v Jílovicích

Nové náměstíčko

Náměstíčko na českobudějovickém sídlišti Vltava má dostat novou podobu. Na snímku vizualizace. Vizualizace: magistrát města České BudějoviceNáměstíčko na českobudějovickém sídlišti Vltava má dostat novou podobu. Na snímku vizualizace magistrátu městaZdroj: Deník/Edwin Otta

Na malém náměstíčku v centrální části sídliště Vltava se má hodně proměnit celkový vzhled plochy. Zmizí například pochozí plochy s vrstvou šotoliny, která prášila a znepříjemňovala posezení u fontánky nebo pobyt na balkonech okolních paneláků. Od jara byla vybagrována část náměstíčka, aby se mohly zasázet stromy, které dorostou větší výšky než bývalá zeleň.
Na konci roku už dostalo náměstíčko v podstatě novou podobu. Celkem vykonaly náklaďáky s materiálem odváženým i přiváženým na čtyři tisíce jízd. Chodníky po obvodu náměstí zůstaly pěším volné. Náklady na stavební práce budou 24 milionů korun včetně DPH, 18 milionů by mělo město dostat z tzv. Norských fondů jako dotaci. Přes pět milionů potom bude stát zeleň a několikaletá péče o ni, protože provádějící firma bude v rámci smlouvy o vše dále pečovat.

Sportovní park Vltava

Slavnostní otevření sportovního areálu Vltava si Budějovičtí nenechali ujít.Slavnostní otevření sportovního areálu Vltava.Zdroj: Deník/Jaroslav Sýbek

Nový sportovní areál vznikl u řeky Vltavy v Budějovicích pár kroků od sídliště Vltava. Současné vedení města tak navázalo na malou pláž a vstupy do řeky, které byly vytvořeny u Vltavy nebo Malše v minulých letech. Dál se tak má zatraktivnit pobyt u vody pro obyvatele města. Nové sportoviště nabízí podle náměstka primátorky Petra Maroše třeba také občerstvení a šanci zahrát si plážový volejbal. Nový projekt na levém břehu řeky u sídliště Vltava by se měl uskutečnit v několika etapách. U Vltavy nedaleko mostu na Strakonické je v dostupnosti MHD, u cyklostezky a v dosahu velkého sídliště.

V lokalitě vznikla hřiště pro děti nebo pro plážový volejbal a gastronomické zázemí. První část areálu se otevírala pro veřejnost v červenci. V roce 2024 se počítá s přeložením cyklostezky z Budějovic do Hluboké nad Vltavou, aby nebyla uprostřed nového areálu. Vedla by u průmyslových objektů, které se rozkládají podél výpadovky na Písek.