A právě úspěšný obchod završil tzv. litkup v některé ze 30 zdejších hospod. Vesele začal, ale ne vždy vesele skončil. Kálečka je zase místní rarita, která souvisí s praním prádla. Rodeník umožnil vesnici poněkud pichlavě dloubnout do svědomí nezdárného otce, který se nehlásil k narozenému dítku. Rodeník a spoustu dalších zajímavostí najdete v jednom z nejkrásnějších domů na náměstí, kde spolu s Infocentrem sídlí Muzeum Dr. Otakara Kudrny.

Ředitelka Zuzana Leherová upozorňuje na oblíbenou druhou největší sbírku pohlednic v republice, ale např. také na pýchu města - pečení skvělého chleba, které se zachovalo podnes, a že právě v Netolicích byl roku 1338 založen vůbec první český cech pekařský! Lidé, kteří si spojí návštěvu města s nedalekým zámkem Kratochvíle, určitě rádi posedí na rynku ve stínu pod památnou lípou u půvabné kašny. Ta leckomu připomene úryvek z Hrabalovsko-Menzelovských Postřižin, kde zaznělo, že "vlasy paní sládkové a tato kašna jsou chloubou tohoto města".

Letošní kus v Boršově se hraje v Zahorčicích pod názvem Vesničko má...
V Boršově nabízejí poslední divadlo, v Žumberku slavnost řemesel

Zajímavých míst, dokládajících vskutku velmi starou historii, jíž zaznamenala už Kosmova kronika, nelze nevzpomenout ani zdejšího slavného rodáka, původně myslivce Štěpánka Netolického. Ten, coby posléze fišmistr v rožmberských službách vybudováním Zlaté stoky připravil svému následovníkovi Jakubu Krčínovi podmínky pro výstavbu nejskvělejších rybníků na Třeboňsku.

Samostatnou kapitolou by bylo toulání přírodou v okolí - patriot a znalec Ladislav Brašnička může nejen na přednáškách, ale zase v další reportáží zajímavě vyprávět o Oboře kolem Kratochvíle, technickém unikátu - stoce Krčínce, anebo o tom, co zde zanechala schwarzenberská kněžna Paulina. Příležitost k setkání před kamerou bude i chystaná cyklostezka jedinečnou Oborou, mj. s pozůstatky domů revírníků.

Volarské slavnosti dřeva 2022.
Tipy na víkend: mariánská pouť, slavnosti dřeva i street food

Do muzea nyní přichází mnoho lidí také na výstavu fotografií, jež v okolí vytvořil Josef Nekvasil. S kamerou České televize projel svět, ale do rodného kraje se stále vrací, a je - jak hrdě prohlašuje - stále u vytržení! Kochat se jeho snímky lze ještě tři týdny. Devátého září začne další výstava - olejomalby Daniela Bechera, který studoval i malbu na skle.

Mirka Bezrouková