„Potřebovali jsme místo, kde bychom si mohli dělat tvůrčí věci a kde bychom mohli být i po 22. hodině," řekla Lucie Bílková, divadelní dramaturgyně Budějovického majálesu. „Dřív jsme mohli být jen v klubech, kde bylo nutné se přizpůsobovat daným pravidlům," vysvětlila, proč v letošním roce přesunuli část programu do bývalé výrobny smaltovaného nádobí. Vyhlédnutých měli organizátoři festivalu v Českých Budějovicích několik míst, v hledáčku jim ale nejvíc utkvěla bývalá továrna nedaleko železničních kolejí.

„Hala se nám líbila, tak jsme se rozhodli, že zajdeme za ředitelem a požádáme ho, aby nám ji ukázal," přiblížila Lucie Bílková. „Po celé Evropě lidé využívají industriálních budov. V Praze a Brně už je to zavedená věc, která normálně funguje. Tady v Budějovicích to ale zatím nikdo neudělal," vysvětloval Matěj Jakubec z technické podpory Budějovického majálesu, proč jim prostor ve Sfinxu učaroval. „My se snažíme dělat věci jinak. Nejít s davem, ale ukázat, že to jde i originálněji. Rok 2015 je navíc vyhlášený Evropským rokem technického a industriálního dědictví," doplnila Lucie Bílková.

O Budějovickém majálesu se více dozvíte na webových stránkách
budejovickymajales.cz

Organizátoři majálesu nebyli jediní, kteří si bývalou smaltovnu nádobí, v níž provoz skončil před deseti lety, vybrali jako dějiště své akce. „Už v minulosti padaly dotazy tohoto typu, předchozí zájemci ale nebyli tak schopní jako organizátoři majálesu, aby myšlenku dotáhli do zdárného konce," řekl Petr Eliáš," hlavní manažer Sfinxu. Doplnil, že i pro něj to bude zkouška. „Ukáže se, jestli jsme schopni prostor připravit tak, aby mohl kulturní akci posloužit," uvedl Petr Eliáš. Zároveň poukázal na to, že by se tady obdobné programy mohly konat i v budoucnu. „Záleží na tom, jak se hala osvědčí," doplnil.

Továrnu z roku 1935 už v posledním květnovém týdnu zaplní divadelní soubory z celých Čech. A večer co večer se u mixážního pultu vystřídají různí dýdžejové. K tomu, aby se ale bývalá továrna na výrobu smaltovaného nádobí proměnila v improvizovanou divadelní scénu i klub, bylo zapotřebí především obrovské vůle a práce celého organizačního týmu majálesu.

„Byly tu díry po kabelech, které bylo třeba zalít betonem. Ze stropu opadávala stará omítka. Strop se tak musel oškrábat, aby návštěvníkům nepadal sníh na hlavu," vyjmenoval jen některé nešvary haly Matěj Jakubec. Další věcí, kterou museli organizátoři festivalu zařídit, aby dostali k pořádání akce povolení, bylo vybudování únikového východu. Kvůli akustice museli navíc na zadní stěnu haly přilepit desítky plat od vajec.

„V současné době máme od hasičů schváleno, že je budova funkční. Stačí tak už jen uklidit, zamést, vysát a pak už si sem můžeme začít dávat první dekorace. Právě začínáme stěhovat veškerou divadelní techniku," informoval Matěj Jakubec. Zatěžkávací zkoušky se ovšem bývalá výrobna smaltovaného nádobí dočká už dnes večer (tedy v úterý 19. května). Prvním představením, které se zde uskuteční, bude hra s názvem U Zdi. Tu vyprodanému sálu představí divadlo Continuo.