V pátek po setmění zase po roce ulice Českých Budějovic zaplnili pekelníci, svatí muži s berlami či nebeští andělé.

Půjčuje se o sto šest

V předvečer šestého prosince se totiž už řadu desetiletí nejen v Čechách drží tradice, kdy do domácností mezi děti chodí Mikuláš, anděl a čert a odměňují nebo kárají hodné a zlobivé děti.

Za poslední roky se ale z tradice a staletých legend stává spíše dobrý kšeft. V obchodech jdou na dračku kostýmy Mikulášů, nejrůznější čokoládové figurky a další zboží s touto tématikou.

Doslova frmol mají také v tomto období v půjčovně kostýmů při Jihočeském divadle ve Vrátě.

„Ano, všechno už máme vypůjčené. Určitě nabízíme takových deset souprav kostýmů, což je Mikuláš a čert s andělem. Ale kdybych jim tu měla například o padesát víc, tak není problém je také vypůjčit,“ řekla včera Kateřina Žižková z půjčovny Jihočeského divadla. „Letos je opravdu o kostýmy šílená zájem. Ještě jsem například musela dodělávat sedm párů křídel pro andělíčky navíc,“ podotkla Žižková s tím, že vypůjčit si jeden kostým na den stojí sto padesát korun. „Pro spolky či různé hromadné akce ale máme i slevy,“ uzavřela.

Zájem je veliký

Na druhou stranu neslábnoucí zájem o kostýmy a další mikulášské rekvizity jenom potvrzuje, že lidé stále ctí staré tradice v jedenadvacátém století.

To může potvrdit i Tereza Krbcová, která už druhým rokem obchází rodiny a malým dětem s kamarády dělá tradiční návštěvu Mikuláše a čerta.

„Zájem od lidí je určitě veliký, chce nás spousta rodin. Ale dneska večer jich obejdeme zhruba tak sedm, ono totiž víc jich ani stihnout nejde,“ uvedla včera Krbcová s tím, že obchází domy většinou jenom v českobudějovické čtvrti Rožnov. „Volají nám i lidé z celého města, ale pokud bychom měli ještě z Rožnova jet někam na Vltavu, tak bychom toho opravdu moc nestíhali. Když jsme chodili před dvěma lety, tak jsme za jednu rodinu vybírali sto padesát korun. Letos chodíme už za dvě stě padesát,“ uzavřela Krbcová.
Daleko častější jsou ale návštěvy Mikulášů, čertů a andělů u malých dětí spíše v režii rodinných příbuzných.

„Také jsem chodila za Mikuláše dětem u nás v rodině. Ségra byla čert a byla to docela sranda. Jenže, pak děti rostly a začaly nás poznávat. Úplně stejně, jako my jsme poznávali tehdy tátu se strejdou, když nám dělali čerta s Mikulášem,“ usmívá se pětadvacetiletá Zuzana Štěpánová.

Také samotní rodiče svých ratolestí si večer pátého prosince užívají.

„Mikuláše s čerty jsem sehnala vlastně přes příbuzné. A jsem s nimi moc spokojená a doma se Mikuláš určitě líbí. Takže mohu říci, že tradice udržujeme poctivě,“ shrnuje maminka tří kluků Honzíka, Pepíčka a Jakuba Magda Michalcová.

Kde se vlastně vzal Mikuláš s čertem?

HISTORICKÁ DATA: Mikuláš se stal kolem roku 300 jako mladý muž biskupem v Myře v tehdejší Lykii. Brzy potom zde začalo pronásledování křesťanů za Galeria Valeria Maximina. I Mikuláš se dostal kolem roku 310 do zajetí a byl v žaláři těžce trýzněn. Více se o Mikulášově životě a působení neví, je známo už jen přibližné datum biskupova úmrtí, a to 6. prosinec, rok mezi 345 a 351.

TRADICE: Mikulášovo uctívání se rozvinulo v Německu zprvu v 10. století. V předvečer 6. prosince navštěvuje - často v doprovodu anděla a čerta (v Německu v doprovodu čeledína Ruprechta) děti a obdarovává je nebo je kárá pro jejich nezpůsoby. Na východě je po P. Marii nejuctívanější světeckou postavou.

ZNÁZORŇOVÁNÍ: Je znázorňován téměř vždy jako starší biskup s krátkým až dlouhým vousem. Postava, která dnes všeobecně vystupuje jako Mikuláš, byla ovšem vytvořena teprve před 100 lety malířem Moritzem von Schwind.

Zdroj: www.vira.cz