close Tradiční majálesové Krvebraní bude i letos. info Zdroj: Lukáš Hypša zoom_in Tradiční majálesové Krvebraní bude i letos. Studenti tak apelují na všechny, kteří tuto nemoc prodělali, aby šli darovat plazmu a pomohli tak lidem v nouzi.

29. března startuje již devátý ročník tradiční akce Krvebraní. Budějovický Majáles s Českým Červeným křížem se v ní snaží oslovit všechny zdravé studenty i dospěláky, kteří se nebojí jehel a dobrých skutků. Hlavní myšlenkou akce vždy bylo rozšíření povědomí o darování krve mezi mladou generaci.

Letošní ročník si ovšem vysloužil speciální název Krvebraní&Plazmobraní. Tentokrát totiž výzva cílí především na lidi, kteří již prodělali nemoc covid-19 a mohou tak dalším pacientům výrazně pomoci v jejich souboji s virem. “Po prodělání covidu-19 se v těle vytvoří protilátky, které mohou velmi pomoct s léčením pacientů se stejnou nemocí. Chceme oslovit tedy co nejvíce lidí, aby šli plazmu s protilátkami darovat. Uvědomujeme si naléhavost situace a chceme jako tým Budějovického Majálesu pomoci,” komentuje jedna z organizátorek Lucie Kohoutová.

Plazmu či krev můžeš poměrně rychle a bezbolestně darovat na Transfuzním oddělení Nemocnice České Budějovice (pozor, více jak rok je přesunuté do pavilonu T v ulici Preslova). Objednání předem není potřeba, stačí přijít kdykoliv od 6:30 do 11:00. Na místě se jen provede rychlý test, jestli máš dostatek protilátek. Pokud bys náhodou neměl, nemusíš zoufat, pořád můžeš darovat krev jako obvykle. Na konci pak na tebe čeká skvělý pocit a také malá svačina pro doplnění sil.

Udělat dobrý skutek lze v rámci Krvebraní&Plazmobraní až do začátku festivalu Budějovický Majáles, tedy do 24. května. Ale nečekej zbytečně, každá kapka se počítá!

A jestli jsi dočetl až sem a drží tě zpátky snad jenom pochyby či nejistota, můžeš dorazit na hromadné darování krve, které se uskuteční v druhé polovině dubna a kde se všichni navzájem podpoříme. Těšíme se na tebe!

Jaké jsou podmínky darování a další podrobnosti se můžete dočíst na webu Nemocnice České Budějovice.

Lukáš Hypša, Budějovický Majáles