To vše patří k práci Hany Pražákové, která se svým stánkem u českobudějovické polikliniky Jih  získala ocenění v soutěži Trafika roku 2013. V celorepublikové konkurenci po loňském postupu do semifinále tentokrát zvítězila v kategorii okénkový prodej.

„Tahle práce mě baví, jsem ráda v kontaktu s lidmi," zdůrazňuje mladá žena, která na frekventovaném místě prodává noviny a další zboží už od roku 2010, kdy jí skončila mateřská dovolená. A jak sama říká, stále chce nabízet dobré služby. Zajímá ji, jak si ve své profesi stojí ve srovnání s kolegy, proto se do soutěže Trafika roku přihlásila.

„Porotu zajímalo, jak stánek vypadá, fotili si ho zvenku i uvnitř," líčí návštěvu komise. Tu zaujal především způsob, jakým Hana Pražáková vystavuje zboží. K tomu u Trafiky u Jihu slouží vitrína, ve které úspěšná podnikatelka každé ráno aranžuje čerstvý tisk.

„Z každého balíku, co přijde, dám jeden výtisk stranou  a všechny tam  vystavím.  Občas, když zrovna chodí zákazníci, je to i komplikované, člověk s tím balíkem chodí sem tam, k výkladní skříni, zpátky obsloužit zákazníka, třeba i desetkrát," vypráví Hana Pražáková.

Kdo  chodí s pár drobnými do Trafiky u Jihu pravidelně, ani Haně Pražákové nemusí říkat, co má na srdci. Přání svých stálých zákazníků si pamatuje. „Pak, i když dotyčný řekne ‚dvoje moje', vím, po jakém zboží sáhnout," směje se trafikantka. Stejně tak ví, pro jaké čtení si v jaký den v týdnu takoví lidé chodí.

Sama ale v práci moc článků přečíst nestihne. „Ze začátku jsem pročítala všechno, teď si jen vybírám, co mě zajímá, drby třeba nečtu," kroutí hlavou.

Zákazníci se k jejímu stánku vrací i kvůli milému přístupu. „Někdy jsou lidi už na první pohled naštvaní, to se jim pak aspoň pozdravem a vlídností snažím předat trošku dobré nálady."

Úplnou výjimkou podle Hany Pražákové nejsou ani situace, že si někdo z kolemjdoucích u okénka trafiky tak trochu „vylije srdíčko". Právě fakt, že lidé stánek míjí cestou na polikliniku nebo od lékaře, dává tušit, že hlavním tématem takových diskusí je zdraví.

„Někdy se tak trochu stávám psychologem, nejsem v žádném případě odborník, ale občas se stává, že někomu dodávám odvahu, aby na vyšetření nebo třeba k zubaři šli," líčí nečekanou součást své práce trafikantka.