Agrární komora organizuje v Jihočeském kraji ve středu 20. března 2024 od 10 do 14 hodin na různých místech v regionu další protestní akce zemědělců. Podle Hany Šťastné, ředitelky Regionální agrární komory Jihočeského kraje, se při akcích dá do pohybu minimálně osm kolon vozidel zemědělské techniky, které by celkem mělo být na 300 vozidel. Konat se budou i dvě shromáždění.

„Cílem je upozornit na dlouho neřešené problémy pěstitelů a chovatelů a prohlubující se krizi v agrárním sektoru nejen na evropské, ale i na národní úrovni. Narůstající byrokracii a přibývání nařízení, která prodražují výrobu v České republic a Evropské unii. Takže nemůže konkurovat vůči dovozům ze třetích zemí, kde tak přísné podmínky není nutné plnit. Akce se koná symbolicky den před summitem premiérů Evropské unie. Půjde o celostátní událost a v ten samý den budou protestovat také zemědělci z dalších států Evropy,“ uvedla k protestům Hana Šťastná a dodala, že účelem demonstrací není komplikovat život spoluobčanům ale ventilovat hluboké rozčarování jihočeských zemědělců z vývoje zemědělské politiky EU i ČR.

Kolem 150 vozidel zemědělské techniky vyrazilo v několika kolonách například ke hraničnímu přechodu Strážný. Na Budějovicku se protestovalo před hlavní branou výstaviště.

Českobudějovický okresní soud řeší smrt dvou Češek v Alpách. Jedním ze dvou obviněný je Dalibor Urban (uprostřed).
Smrt dvou Češek v Alpách. Nikoho jsme nenaváděli, aby lhali, zaznělo u soudu

Na hraničním přechodu ve Strážném už na zemědělce od 9. h čekali policisté. Jak potvrdil ředitel Územního odboru Policie ČR v Prachaticích Pavel Bártík, hlídky na hraničním přechodu jsou posílené. Kromě policistů z obvodního oddělení jsou na místě také policisté z oddělení dopravního nebo z antikonfliktního týmu.

Policisté v souvislosti s protesty očekávají na přechodu Strážný od 10 do 12 hodin komplikace. Protestující zemědělci ohlásili blokování přechodu. K němu nakonec došlo, cestu přes hranice zablokovali zemědělskou technikou. Umožněn bude průjezd vozidlům IZS. Pohyb zemědělské techniky můžou řidiči očekávat také na sil. I/39 a I/4 ve směru od Vimperka a dále na silnici II/141 ve směru od Prachatic.

Jan Žižka, slavný Jihočech. Víte, kde se narodil a kde vítězil v bitvách?
KVÍZ: Jan Žižka, pamatujete si ze školy, kde se narodil a kde vítězil?

„Řidiči, kteří nebudou chtít čekat, mohou v obci Houžná a Volary využít trasy na Český Krumlov - Dolní Dvořiště, kde budou také na bezpečnost a plynulost silničního provozu dohlížet policisté,“ řekla mluvčí prachatické policie Martina Joklová.