Ani v jedné z nich nezápolí s nedostatkem krve. „Tím, jak se dělají kvalitnější operace, u kterých je nižší požadavek na krev, tak klesá i její spotřeba. Abychom využili všechny dárce, tak ještě částečně zásobujeme nemocnice v Českém Krumlově a Strakonicích, které nemají vlastní transfúzní stanici,“ říká primář jindřichohradeckého transfúzního oddělení Martin Svoboda.

Jak krev teče

Jeho oddělení je velikostí srovnatelné s píseckým, větší je Tábor a na prvním místě jsou České Budějovice. „Co se týče plazmaferéz, tedy odběru plazmy, dojíždějí k nám i lidé, kteří jinak dávají krev v Českých Budějovicích. Zlomek dárců je i z Táborska, a to ze Soběslavi a okolí, kde to mají na obě strany stejně daleko,“ doplnil Svoboda.

Klasické odběry krve jsou v Jindřichově Hradci ve středu, v úterý, čtvrtek, a v pátek přicházejí dárci plazmy a pondělí je vyhrazeno pro takzvané autotransfúze.

Délka odběru podle zdravotních sester hodně záleží na tom, jak krev lidově řečeno teče. Dárci by před tím měli hodně pít, což odběr usnadňuje. Je i lhostejno, z jaké ruky si nechají krev odebírat. Často je nutné se řídit kvalitou žil.

Samotnému odběru předchází laboratorní vyšetření vzorku na zjištění krevní skupiny, jaterní testy, HIV a žloutenky. Následuje zdravotní prohlídka dárce, která spočívá v kontrole tlaku, pulzu, tělesné váhy, prohlídce ústní dutiny, mízních uzlin a podobně.

Podle ředitelky jindřichohradeckého oblastního spolku Českého červeného kříže Zdeňky Hanzalové je dostatek dárců i otázkou jejich morálního ocenění.

„Třeba předávání Janského plaket by mělo být skutečně slavností. Teď jsme dostali dotaci ve výši 102 000 korun na propagaci dárcovství, ale i na vyšší ohodnocení dárců. A mám radost, že se k tomu připojují i městské a obecní úřady a dnes již také zaměstnavatelé, kteří umějí dát dárci najevo, že si ho váží,“ zmínila Hanzalová. Její slova podporuje i fakt, že jindřichohradeckou transfúzní stanici denně navštíví kolem 50 dárců, a potěšitelné je, že bývá tak pět nováčků.

Druhy odběrů krve

Odběr plné krve
– obvykle se odebírá 400-500 ml krve do odběrové soupravy. Samotný odběr trvá do 10 minut. U mužů lze provést maximálně až 5x ročně, u žen 4x ročně.


Odběry přístrojové (aferezy)
– odebírá se pouze určitá zvolená složka krve (červené krvinky, plazma, krevní destičky), ostatní složky jsou dárci v průběhu odběru vráceny. Vlastní odběr je delší, až 90 minut, liší se dle typu přístroje. U dárce je požadován dobře viditelný žilní systém a vhodné parametry krevního obrazu.


Autotransfúze
– pacientovi je v časovém předstihu na základě předpokládané potřeby odebrána krev před vlastním léčebným zákrokem. Odebraná krev či její složka je pak pacientovi podána v průběhu vlastní operace a nelze podat jinému příjemci.

Zdroj: web českobudějovické nemocnice

Více si můžete přečíst v ČbD 23.5. na stranš 3.