Pořád je na čekací listině ale 1100 pacientů, napsal linecký deník OÖN. S 209 dárci, což odpovídá 25 na milion obyvatel, se nabídka zvýšila o čtvrtinu a byla nejvyšší za dvacet let, uvádí zpráva spolkového institutu pro zdravotnictví. Přibylo také živých dárců – na 77. Ledvin bylo loni v Rakousku transplantováno 432, jater 153, plic 109 a srdcí 72. Ve 33 případech byla transplantována slinivka, téměř vždy v kombinaci s ledvinou, jednou tenké střevo a jednou srdce a plíce zároveň.

„Cílem je získávat 30 dárců na milion obyvatel,“ píše deník. „Potřeba by byla ale ještě vyšší – umírá 17 procent pacientů, kteří se nedočkali jater, 13 procent kandidátů transplantace srdce a sedm procent lidí čekajících na nové plíce.“

Uzavřené společnosti kuřáků?

Kolem „generálního“ zákazu kouření v bavorských restauracích je opět živo po vydání prováděcích předpisů k tomuto zákonu ministrem životního prostředí Söderem. „Oproti zákonu má být v budoucnu povoleno kouření v hostincích při privátních rodinných oslavách na pozvání, například při svatbách, křtinách, narozeninách, ale i třeba při zasedáních představenstev firem,“ píše pasovský deník PNP.

Podle mluvčí ministerstva jsou skutečně uzavřené společnosti soukromou oblastí, k níž stát nemá zasahovací právo. Odpůrci kouření požadují okamžité vypuštění této výjimky. „Autor“ referenda Frankenberger není proti tak ostře, je podle něho jen škoda, že právě při rodinných sedáncích jsou kouři vystaveny často i děti.

Z bavorského zákazu kouření v restauracích mají, zdá se, radost rakouští hospodští v příhraničním Innviertlu. Jejich mluvčí v okresu Schärding říká, že dopady ještě nelze vyčíslit, ale negativní že pro ně určitě nebudou. Turistická branže míní, že v prvopočátku lidí, kteří si přes hranice přijedou pokouřit (a pít možná levnější pivo poté, až Bavorsko zdraží kvůli vyrovnání úbytku hostů), jistě přibude, ale střednědobě se počty zase vrátí zpátky. „Malý přeshraniční styk zaznamenal už teď čilý nápor Bavorů kvůli cenovému rozdílu 10 až 20 centů na litr pohonných hmot,“ píší OÖN. „Cigarety jsou pak v Innviertlu zhruba o osm eur na karton nižší.“

Vítaná eura přistěhovalců

Lidé s přistěhovaleckým původem v Rakousku představují 13,5 procenta veškeré kupní síly v zemi. „V absolutních číslech je to dvacet miliard eur z celkých 149,4 miliardy disponibilních příjmů,“ napsaly OÖN. Migrantů je přitom 17,7 procenta obyvatel – 1,47 milionu z celkových 8,3 milionu občanů. Podle studie mají přistěhovalci z EU a z evropského hospodářského prostoru kupní sílu 19 300 eur ročně na hlavu. Je to víc než kupní síla „domorodých“ Rakušanů, která je průměrně 18 700 eur, ale to je způsobeno započítáním přistěhovalců z Norska a a Švýcarska, kteří mají příjmy vyšší než Rakušané. Občané například z bývalé Jugoslávie disponují jen 13 000 eur, Turci 10 400 eur.