Dlouhých třiašedesát dní muselo více než tisíc dětí a desítky učitelů dojíždět do náhradních prostor. Ještě o mnoho dní déle pak byly budějovické májské školy uzavřeny. Důvodem byly vysoké limity azbestových vláken v ovzduší.

Tomu už je nyní konec, školy jsou čisté a děti se včera konečně mohly vrátit zpět do svých lavic. „Bylo to psychicky i fyzicky hodně náročné,“ zhodnotila uplynulé měsíce ředitelka ZŠ Máj II Marie Nedvědová.

Jí i stovkám dalších změnil azbest, respektive loňská rekonstrukce škol, při které problémy pravděpodobně vznikly, život. Mnoho žáků přišlo o své zájmové kroužky, každý se musel přizpůsobit novému režimu a někteří učitelé měli v uvozovkách bojové podmínky. V májských školách, kde sídlí také ZŠ Waldorfská, měli zhruba deset dní na to, aby vše vrátili do původního stavu. Deník byl včera na místě a musel konstatovat, že se to až na malé drobnosti podařilo. V provozu již byly družina, školní jídelna i tělocvična. Budovy byly zavřeny na konci listopadu.

Všichni, kteří jsou s májskými školami spojení, teď doufají, že už se podobné problémy nebudou opakovat. Vždyť město bude stát celá kauza zhruba dvacet milionů korun a v tuto chvíli si radnice nemůže být jistá, že dostane nějakou částku zpátky, například od dodavatele, společnosti OHL ŽS, která měla podle expertizy města pochybit při rekonstrukci, a tím způsobit uvolnění azbestových vláken do budov.

V létě měly původně opravy pokračovat. Vzhledem k potížím a tomu, že měla firma OHL ŽS provádět i druhou etapu rekonstrukce, není jisté, zda se tak vůbec stane. „Jednání s OHL pokračují, nicméně jsme teprve v začátku, a tudíž se nedá nic konkrétního říci, tedy i to, zda se bude v létě pokračovat. Ovlivňuje to více neznámých faktorů,“ vysvětlil náměstek primátora Kamil Calta.

Obavy zůstávají
Část viny za způsobené potíže zřejmě padá i na některé zaměstnance města, alespoň tomu dostupné informace nasvědčují. „Myslím, že magistrát nemá v tomto ohledu úplně čisté svědomí. Jinak doufám, že jsou školy skutečně bez azbestu, ale stoprocentní jistotu v sobě necítím,“ neskrýval drobné obavy jeden z rodičů Pavel Toufar.
Několik set provedených měření ale říká, že by mělo být vše v pořádku, výskyt vláken byl na nule.

Jak uvedla ředitelka ZŠ Máj II Marie Nedvědová, chybí už dokončit jen některé drobnosti a příští týden už by měla být dokonce veřejnosti k dispozici i tělocvična. „Ještě jsem nechala udělat její revizi, nástroje se dlouho nepoužívaly a chtěli jsme mít jistotu o jejich bezpečnosti,“ řekla.

Ve škole přišly děti hlavně o výkresy na zdech, které byly při sanaci zlikvidovány. Většinu už se ale podařilo obnovit a například na „májské dvojce“ na žáky dokonce čekaly upravené družinové třídy.
Jeden z tamních školníků Zdeněk Polášek uvedl, že nastěhováním zpět do škol ještě práce zdaleka nekončí. „Ještě zbývá dohledat některé věci, přece jen se vše čistilo a různě stěhovalo. Do konce března máme čas na to, abychom dokončili inventuru veškerého vybavení.“

Samotná radnice by pak tento týden měla v souvislosti s výskytem azbestu na májských školách pravděpodobně podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Policie už se případem zabývá na podnět rodičů.