Fanatický myslivec, nebo psychopatický odpůrce domácích mazlíčků? Majitelé psů a koček v Mydlovarech mají po klidném spaní. S příchodem jara v obci opět řádí travič zvířat, stejně jako v uplynulých dvou nebo třech letech. Tentokrát přitvrdil. Uzeniny s jedovatým karbofuranem už nenechává jen na trasách pro venčení, ale hází je přímo do zahrad. Letos má na svědomí jeden smrtelný útok a několik dalších, které oběti naštěstí přežily. Hlubočtí policisté oficiálně vyšetřují dva případy. Jejich reálný počet je zřejmě vyšší. Ne každý majitel však nález otrávených uzenin nahlásí.

Asi před měsícem travič zabil skoro osmiletou fenku černého labradora Korinu manželů Hovorkových. Vycvičeného a velmi přátelského psa, který se držel doma, i když byla otevřená branka. Nikdy s ní nebyly jakékoliv problémy, to potvrdil i starosta obce. Její majitel Jiří Hovorka je přesvědčen, že pachatelem musí být někdo z místních. Má dokonce konkrétní tip, k jeho zveřejnění však prozatím chybějí relevantní důkazy.

„Korina s námi chodila krmit králíky, neublížila by ani mouše. Ven se sama nedostala, takže návnadu musela sežrat za plotem. Nevím, komu vadila, ale je to dobytek. Kdybych ho dostal, nedopadlo by to s ním dobře," zoufá si majitel. Prvního útoku na tuto fenu se travič dopustil asi 14 dní předtím. Když Hovorkovi viděli pěnu u huby, hned jim bylo jasné, o co jde. Naložili Korinu do auta a rychle odjeli 
k veterináři, který psovi píchl injekci. Asi za dvě a půl hodiny bylo všechno v pořádku.

Podruhé už bohužel takové štěstí neměli. Fena měla fialový jazyk a tekla jí krev z konečníku. I přes veškerou snahu jí nebylo pomoci. Zarážející je, že otrávenou návnadu  nesežrala v noci nebo ráno, ale asi kolem čtvrté až páté hodiny odpoledne. To nahrává hypotéze, že útoky skutečně musí mít na svědomí někdo z místních. Cizí člověk by v tuto dobu jistě upoutal pro něj nežádoucí pozornost.

„Sousedka měla otrávené buřty před brankou. Paní 
od vedle taky, otrávených koček je spousta. Nejhorší ale je, že tu žije hodně dětí. Nechci ani domyslet, co by se stalo, kdyby návnady našly ony," upozorňuje Jiří Hovorka.

Podle starosty Petra Ciglbauera je největším problémem, že útoky se opakují hlavně na jaře. To dává tušit, že pachatelem by možná mohl být nějaký myslivec. Ti si totiž v minulosti podobnými způsoby zajišťovali klid v honitbách. Část obce prý této teorii věří, další zase konstruují úvahy o zarytých nepřátelích domácích zvířat a podobně.

„Já sám se zatím nepřikláním k žádné alternativě, ale je pravda, že když se tyto případy objevují po celé republice, je to pozůstatek něčeho," soudí starosta Ciglbauer. Možnosti řešení ze strany obce jsou omezené. Pokud traviče nedopadne a neusvědčí policie, je téměř beztrestný.

I kdyby ho odhalili místní  a šel před přestupkovou komisi, vyfasuje maximálně pokutu. Radnice přesto připravuje protiúder. Chce pořídit monitorovací zařízení, které pachatele natočí přímo při činu. „I kdybychom ho nedokázali nijak potrestat, bude mít 
z ostudy kabát," vysvětlil Petr Ciglbauer.

Policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová doplnila, že policisté loni v Mydlovarech vyšetřovali tři případy, letos zatím dva. „Ty loňské jsme odložili, protože se nepodařilo pachatele dopadnout," přiznala. Velkou roli při pátrání mohou sehrát svědci. Pokud v obci zaregistrujete cokoliv podezřelého, volejte 974 226 730.