„ Pilotní projekt trval od března do června a konkrétně se týkal škol, Grünwaldova, Kubatova, Máj I a O. Nedbala. Na principu tandemové výuky se tak mohli vzájemně vzdělávat trenéři a pedagogové prvního stupně. A pro děti se tělocvik stal zábavnou hrou," uvedl náměstek primátora Tomáš Chovanec, podle kterého se ukázalo, že externista vstupující do učebního procesu je vítanou novinkou.
Trenéři seznámili školáčky se základy basketbalu, volejbalu, gymnastiky, juda, fotbalu a florbalu. „Velmi povzbudivě vyznívá vlastní vyhodnocení projektu. Rodiče školáčků vidí 96% přínos profesionálního trenéra ve výuce tělocviku a 83% jich zaregistrovalo vyšší zájem svých potomků o hodiny než při klasické výuce,“ dodává náměstek Tomáš Chovanec s tím, že v příštím školních roce bude tento projekt pokračovat i na dalších základních školách zřizovaných městem.
Zeleň na střechách
Školství se týká i další záměr radnice. Ministerstvo životního prostředí ČR vyhlásilo v rámci Národního plánu obnovy výzvy, které se týkají energetických úspor a efektivního hospodaření se srážkovou vodou. „Rada města schválila předložení žádostí o poskytnutí podpory na projekty Zelená střecha MŠ K. Štěcha a na Snížení energetické náročnosti MŠ Větrná. Investiční akce na snížení energetické náročnosti ve školce K. Štěcha začala už vloni a potrvá do roku 2023. A v jejím rámci tam bude osazena zelená střecha, která má navíc další výhodné funkce spočívající v zadržení dešťové vody a ochlazení budovy a tím i městského prostoru v horkých dnech,“ říká náměstek primátora Ivo Moravec.
S první etapou snížení energetické náročnosti v MŠ Větrná by se mělo začít na jaře v příštím roce. „Bude tam postupně zatepleno sedm objektů a na všech se počítá se zelenými střechami. V některých pavilonech se udělá rekuperace, tedy zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu z objektu ,“ dodává Ivo Moravec.