Oba břehy obsypané diváky, nadšená atmosféra, fandění i vítězná koupel v řece. Tak to vypadalo ve středu dopoledne u slepého ramene Malše v Českých Budějovicích. Uskutečnil se zde totiž již třetí ročník Raftových primátorek, při nichž se na vodě utkávají posádky z místních gymnázií. Letos se do boje zapojilo osm týmů.

Závod na trase od hotelu Klika k hvězdárně a zpět si vyzkoušela například šestice studentů Gymnázia J.V.Jirsíka. „Jelo nám to docela dobře, i když problémy se také objevily. Měli jsme co dělat, abychom udrželi rovnou dráhu. Chvílemi to spíš vypadalo, že jsme si to spletli se slalomem," komentoval s úsměvem člen posádky Antonín Kuta.

Přesto podle něj tým podal úctyhodný výkon, protože vznikl teprve před týdnem a ani nestihl otestovat vzájemnou souhru. „Každý trénoval jenom doma, ve vaně," doplnil.

Se svým výsledkem byla spokojená i posádka C z Biskupského gymnázia, která se dala dohromady pouhou půlhodinu před závodem. „Pan učitel se nás ptal, jestli to nechceme také zkusit a my souhlasili," popsal Pavel Pelikán.

Skupina čelila krizi hned po startu, kdy na ni dopadla únava. Závodníci ji však překonali, sehráli se a úspěšně dorazili do cíle, kde někteří jízdu zakončili skokem do vody. „Je horko a tak se potřebujeme ochladit," vysvětlil Pelikán.

Nejlepší čas v úvodním rozjezdu měla šestice studentů Česko-anglického gymnázia. Ke hvězdárně a zpět zvládla dojet za pět minut a 47 vteřin. „Jsem totálně překvapený, protože loni se nám moc nevedlo a tým jsme sestavovali teprve včera, když někteří přihlášení závodníci odpadli," řekl kapitán Matěj Štětka.

On sám má s pádlováním bohaté zkušenosti, protože jezdí divokou vodu. Posádku se tedy snažil vést, aby co nejlépe spolupracovala.
Finále ale nakonec ovládl tým z Gymnázia olympijských nadějí a s časem 5.44 minut získal již potřetí za sebou putovní pohár. „Je to už taková tradice, kterou se budeme snažit udržet i nadále," reagoval student Jan Vlasák.

Raftové primátorky se v Českých Budějovicích poprvé uskutečnily v roce 2010. U jejich zrodu stál učitel Josef Cepák, který se inspiroval obdobným zápolením univerzit v Londýně. Od letoška nese soutěž na jeho památku podtitul Memoriál Josefa Cepáka. „Do budoucna bychom ji rádi otevřeli pro všechny střední školy, mohla by trvat i několik dní," doplnil ředitel závodu Marcel Goetz.