Kvůli chybějícím místům ve školkách přišla například Hana Zemanová z Českých Budějovic loni na jaře o práci v bance. „V květnu jsem měla nastoupit do práce, ale protože jsme neměli školku a syna nevzali ani do jeslí, zanikla mi kvůli tomu pracovní pozice," říká mladá maminka, která poté situaci vyřešila s manželem pořízením druhého potomka.

Také malý Jonáš Tejmar byl dlouho bez kolektivu dětí. „Školky řešíme už čtyři roky a je to pořád stejné. Náš Jonáš se nedostal do školky ve třech ani ve čtyřech letech, vzali ho až jako předškoláka," vypráví maminka dvou dětí Lenka Tejmarová ze Suchého Vrbného, která je na rodičovské dovolené s mladší Helenkou.

Ještě letos v září se chystá radnice otevřít novou školku pro 65 dětí v Kubatově ulici. Jak uvedl náměstek primátora Petr Podhola, zápis se uskuteční buď před prázdninami, nebo těsně po nich.

Nová městská školka by v příštím kalendářním roce mohla vzniknout i v Kněžských Dvorech v ulici A. Trägera v objektu, který vlastní město a je nevyužit. „Nyní se zpracovává projektová dokumentace na mateřskou školu, která by měla kapacitu až sedmdesát míst," řekl Petr Podhola. O mateřince jednali zástupci magistrátu se společností Bosch, která je kvůli tomu oslovila. Školku má provozovat město, firma Bosch by se podílela na investici a některá místa by byla vyčleněna pro její zaměstnance.

Potřeby všech rodičů ale ani s novými školkami město nepokryje. Matky se tak musí poohlédnout po soukromých zařízeních nebo hledat jiné alternativy.

I na nestátní školce můžete ušetřit

Nepřijali vám dítě do mateřské školky? V Českých Budějovicích působí několik desítek privátních zařízení, které se o děti předškolního věku starají. Zatímco ale školné ve státní mateřince vyjde na 400 korun, za soukromé školky zaplatíte měsíčně od 6000 výše. Dají se ale najít i levnější varianty.

Od roku 2011 existuje statut dětské skupiny, kterou mohou nevýdělečně provozovat firmy pro své zaměstnance nebo různé neziskové organizace. V Budějovicích je jednou z nich například obecně prospěšná společnost Pansofie.

Pro dětskou skupinu má v současné době kapacitu 12 míst. „Školné jde jen na provoz," řekla Deníku ředitelka Pansofie Vlaďka Dvořáková s tím, že měsíčně platí rodiče 2200 korun. Dětem se tu věnují denně od 9 do 15 hodin dvě učitelky, které se orientují na waldorfskou pedagogiku. V menších prostorách v Domě umění na českobudějovickém náměstí, které jsou zařízeny jako byt, tak skupinka připomíná spíše velkou rodinu než školku.

Dětskou skupinu může pro své zaměstnance vytvořit jakákoliv firma. Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytuje pro tyto účely grant, o nějž mohou zaměstnavatelé žádat ve druhé výzvě do 31. května 2013. Finanční příspěvky poskytuje soukromým školkám také město České Budějovice. Loni pro ně vyčlenilo částku půl milionu korun, letos je to dvakrát víc.

Dotaci 50 000 získala například i Tereza Kohoutová pro soukromou školičku Tedík. „Garantovali jsme, že nezvýšíme ceny," řekla Tereza Kohoutová. Měsíční školné tu vyjde na 3400 korun, strava stojí 65 Kč na den.