Uděluje se v rámci projektu Pocta české památkové péči, který je věnovaný ochraně a revitalizaci českého kulturního dědictví. Cenu společně s nimi převzal také architekt projektu obnovy blatenské památky Alexander Gjurič.

V posledních šesti letech se v Blatné pracuje například na opravdovém skvostu. Je to obnova Riedova paláce. „Tento objekt je skoro čtyřicet let neužívaný a je pravděpodobně nejcennější částí areálu zámku,“ uvedla manažerka zámku Ivana Kurzová s tím, že probíhá jeho kompletní oprava včetně vnějšího pláště, kamenného zábradlí, střech, oken i dveří.

Mnoho dalších prací jako je například oprava západní, štítové fasády Rožmitálského se provádí za provozu.

Jihočeská vesnice roku 2017 Pištín na českobudějovicku.
Vesnice roku se letos vybírat nebude, rozhodlo ministerstvo

„Posledních třicet let přineslo v oblasti péče o naše architektonické kulturní dědictví výjimečné výsledky, a to je důvodem uctění těch, kteří se o to zasloužili. Jejich práce je prakticky anonymní, přitom vyžaduje velkou míru odbornosti, je umělecky i fyzicky náročná. Při pohledu na obnovené historické skvosty, renovované interiéry, zachráněné rozpadající se sochy či malby, si často neuvědomujeme, že za veškerou tou krásou stojí konkrétní lidé a často mnohaletá práce,“ zmiňuje pořadatel, kterým je společnost Czech Architecture Week.

Šlechtický rod Hildprandtů z Ottenhausenu získal zámek v roce 1798 a jsou jeho majitelem dodnes, tedy kromě nuceného přerušení v době komunistického režimu, kdy byl zámek v 1948 zkonfiskován. Od roku 1989, kdy byl opět vrácen původním majitelům, probíhá jeho obnova.

Stavba dálnice D3 u Českých Budějovic.
Dálniční obchvat kolem Budějovic se rýsuje v krajině

Z historie: Blatenský hrad byl založen v první polovině 13. století Bavory ze Strakonic. K výraznému rozšíření a přestavění tohoto vodního hradu došlo za pánů z Rožmitálu v 15. a 16. století v pozdně gotickém slohu s renesančními prvky podle návrhu Benedikta Rieda. Poté panství prošlo držením několika šlechtických rodů, až jej v roce 1798 získali Hildprandtové z Ottenhausenu. V letech 1850 až 1856 prošel zámek novogotickými úpravami v romantickém duchu. Přestavba proběhla podle projektu Bernharda Gruebera, který upravoval rovněž zámek Orlík. Zámek byl v roce 1948 zkonfiskován komunistickým státem a po roce 1989 vrácen původním majitelům. Od té chvíle probíhá snaha o rehabilitaci, opravy, zprovoznění nepřístupných prostor, rozšíření prohlídkových okruhů pro návštěvníky, postupné dokončení obnovy interiérů a obecně navrácení zámku do kulturní historie města, regionu i celé země.