Tříkrálové koledování v první polovině ledna přineslo rekordních 3,5 milionu korun.
„Letos jsme vybrali celkem 3 511 023 korun, což je o 350 tisíc korun víc než loni,“ prozradila ředitelka Diecézní charity České Budějovice Michaela Čermáková.
„Děkujeme všem dárcům, ale také koledníkům a koordinátorům.“ Výtěžek tradiční Tříkrálové sbírky je určen na pomoc lidem v nouzi a nesnázích.
V českobudějovické diecézi, která zhruba kopíruje rozlohu kraje, bylo evidováno celkem 48 míst, odkud se vydalo do ulic 1250 skupinek s koledníky.

„To bylo dosud nejvíce v naší historii sbírky,“ pokračuje Michaela Čermáková. „Tradičně nejvíce se vybralo v Pelhřimově – 421 tisíc, v Prachaticích, Horažďovicích, v Sušici, Českých Budějovicích necelých 200 tisíc, v Katovicích, Táboře, Boršově skoro 100 tisíc. O konečném výsledku nerozhodují počty obyvatel, ale aktivita koledníků a otevřená srdce lidí.“
Mezi místa, kde se letos v diecézi poprvé koledovalo, patří Jindřichův Hradec (zde vybrali koledníci 36 tisíc), Bílá Hůrka (48 tisíc) nebo Suchdol nad Lužnicí (45 tisíc).

„Peníze z letošní Tříkrálové sbírky v 80 procentech použijeme v místech výběru na zkvalitnění sociálních projektů,“ uvedl koordinátor sbírky Roman Tlapák. „Peníze poslouží dětem a mládeži v Nízkoprahových centrech pro mládež (Týn nad Vltavou, Kaplice, Strmilov, Benešov nad Černou, České Budějovice, Pacov, Staré Město pod Landštejnem), matkám s dětmi bez přístřeší v Domovech ve Veselíčku a Prachaticích, nebo třeba seniorům, o které charita pečuje v domovech ve Strakonicích, Vimperku a Veselí nad Lužnicí, ale i v mobilní hospicové péči v Českých Budějovicích a v Pelhřimově.“
Část vykoledovaných peněz bude připravena na okamžitou pomoc pro obyvatele postižené například povodněmi nebo požárem.

„Deset procent výtěžku, čili 350 tisíc korun, je určeno na humanitární pomoc do zahraničí a pomůže chudým lidem v Bělorusku, Bulharsku, Rumunsku nebo Zimbabwe,“ doplňuje Roman Tlapák.

Sbírku je možné stále podpořit převodem na bankovní účet Tříkrálové sbírky číslo 66008822/0800 vedený u České spořitelny, nebo zasláním dárcovské SMS ve formě DMS KOLEDA na číslo 87 777. Cena jedné DMS je 30 Kč, Charita obdrží 27 Kč.

Vybrané výsledky Tříkrálové sbírky 2011 (v tisících Kč) :
MCH České Budějovice 194,5
FCH Prachatice 204,4
FCH Český Krumlov 32,1
FCH Jindřichův Hradec 36 FCH Tábor 87,8
OCH Strakonice 72,6
OCH Písek 48,2
OCH Třeboň 143,4
OCH Pelhřimov 421
Farnost Vodňany 132,1
(MCH – městská charita, FCH – farní charita, OCH – oblastní charita) ⋌