VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tříkrálová sbírka přinesla tři miliony

České Budějovice - Letošní ročník charitní Tříkrálové sbírky vynesl přes tři miliony korun. Peníze pomohou lidem v nouzi.

8.2.2010
SDÍLEJ:

Koledníkům v Českých Budějovicích požehnal i biskup Pavel Posád. Foto: Deník/Radek Gális

Víc než tři miliony korun. To je výsledek letošní Tříkrálové sbírky, kterou již podesáté organizovala Diecézí charita České Budějovice na pomoc lidem v nouzi.
Navzdory hospodářské krizi, úřednické vládě a strachu z prasečí chřipky byli lidé štědří. Svědčí o tom fakt, že vybraná částka přesáhla 3,17 milionu korun – přesně 3 172 908 korun.
„Letošní výtěžek sbírky je skutečně rekordní,“ přiznává koordinátor sbírky Roman Tlapák z Diecézní charity České Budějovice.
„Děkujeme všem, kteří se na letošní sbírce a na její přípravě i průběhu podíleli. Jak štědrým dárcům, tak koledníkům a organizátorům akce.“
Letos se do charitní sbírky pustili lidé v padesáti místech českobudějovické diecéze.
„Kromě jednotlivých charit se do akce zapojily také různé farnosti,“ vysvětluje Roman Tlapák.
Sbírka se konala od počátku roku do 14. ledna a mnozí koledníci se museli vypořádat s velkými mrazy nebo hustým sněžením. Přesto se většinou setkávali s lidmi otevřených srdcí i peněženek.
„Například Městská charita České Budějovice vybrala celkem 188 546 korun, charita Sušice 161 468 korun, třeboňská charita 131 381 korun. Rekordní byla tradičně charita Pelhřimov, která vybrala celkem 395 278 korun,“ vypočítává Tlapák.
Do českobudějovické diecéze patří kromě jihočeských měst a vesnic také část území sousedních krajů.
Děti a mládež sobě
„Do jednotlivých míst, kde králové koledovali, se během příštích týdnů vrátí většina výtěžku na pomoc zdejším lidem,“ pokračuje Roman Tlapák. Před začátkem sbírky střediska přišla s nápady, kam vybrané peníze poputují a koho zbaví starostí.
Finance tak pomohou například matkám s dětmi v tísni, lidem bez domova, seniorům nebo ženám ohroženým domácím násilím. Podpoří i práci s uprchlíky nebo s dětmi ohroženými kriminalitou.
Díky vybraným penězům budou podpořeny i volnočasové aktivity mládeže např. v Českých Budějovicích, Týně nad Vltavou nebo ve Starém Městě pod Landštejnem.
„Vybrali jsme přes dvanáct tisíc korun na provoz nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Síť ve Starém Městě pod Landštejnem,“ říká Petr Hruška, vedoucí Charity Nová Bystřice.
„Do koledování se zapojily i děti, které do centra chodí.“
Zařízení, které podporuje Jihočeský kraj, zápasí šestým rokem s nedostatkem peněz. „Proto vítáme každou korunu, kterou na činnost získáme. Sháníme starší mikrobus či větší auto. S ním jsme mohli Tříkrálovou sbírku rozšířit i do dalších obcí a samot na Jindřichohradecku,“ doplňuje Petr Hruška.
Charita Prachatice vybrala 145 999 korun.
„Do koledování se u nás zapojilo 24 vedoucích tříčlenných skupinek s 31 kasičkami,“ říká organizátorka sbírky na Prachaticku Alena Slavětínská.
Počítače i mše svatá
„Koledníci se činili kromě Prachatic hlavně ve Volarech nebo ve Strunkovicích nad Blanicí. Vybírali jsme peníze na činnost azylového domu pro matky a děti v Prachaticicích, pro muže v azylovém domě v Záblatí a na podporu terénního projektu Most naděje, který pomáhá sociálně slabým rodinám a lidem v nouzi. Peníze poputují i do prachatického hospice.“
Na seniory nezapomněli ani organizátoři sbírky v Katovicích na Strakonicku.
„Vybrali jsme letos 87 586 korun, což je asi o třicet tisíc víc než loni,“ prozrazuje ředitel Farní charity Katovice Stanislav Talián. „Letos jsem jako jeden z králů vyrazil i já. Spolu s dalšími staršími kolegy jsme obešli samoty, kam se mladí koledníci s radostnou zvěstí jinak nedostanou,“ usmívá se šestaosmdesátiletý ředitel dobrovolné charity.
„Peníze využijeme při projektech pomáhajících našim starým a nemocným spoluobčanům. V polovině března pořádáme každoroční setkání seniorů, které svezeme z okolních vsí a samot do jednoho místa. Uspořádáme pro ně mši svatou s možností zpovědi a nechybí ani pohoštění. Před Vánocemi navštěvujeme dlouhodobě nemocné sousedy a finančně podporujeme rodiny, které se o své blízké nezištně starají,“ říká Talián.
„Pro letošek připravujeme také počítačový kurz pro seniory a budeme podporovat i činnost centra pátera Jílka v Katovicích na faře. Spolu se sdružením BEZ zde pořádají různé akce pro veřejnost i pro děti, například besedy, dětský den, drakiádu nebo živý beltém. U nás ve farnosti se během roku staráme jak o staré a nemocné, tak i o děti a mládež. Moc si proto vážíme činnosti Miroslava Čapka, který nezištně navštěvuje školy a vyučuje děti náboženství.“
Pomáhání mobilem
Letos se do ulic vypravili s pokladničkami také zaměstnanci střediska Diecézní charity České Budějovice.
„Vybrali jsme 99 487 korun,“ říká ředitelka Michaela Čermáková. V současné době, kdy dávají stát, kraj i obce méně peněz na zajištění sociálních služeb, má každá získaná koruna velký význam.
„Vybrané peníze použijeme na provoz Poradny pro ženy a dívky v nouzi Eva,“ prozrazuje sociální pracovnice Iveta Švecová s tím, že bez peněz z Tříkrálové sbírky by jen stěží udrželi nynější provoz.
Ti, kteří koledníky s kasičkami nepotkali, a chtěli přispět, nemusí být smutní. Do sbírky se stále mohou zapojit tím, že pošlou dárcovskou DMS KOLEDA na číslo 87777.

Některé výsledky sbírky
MCH České Budějovice 188 546
FCH Český Krumlov 29 816
OCH Písek 22 762
FCH Prachatice 145 999
OCH Strakonice 107 732
FCH Tábor 93 173
FCH Jindřichův Hradec 15 050
OCH Horažďovice 128 666
FCH Kamenice n/Lipou 121 671
OCH Pelhřimov 395 278
OCH Sušice 161 468
OCH Třeboň 131 381
Farnost Vodňany 130 039
(vysvětlení: MCH – městská charita, FCH – farní charita, OCH – oblastní charita)

Autor: Radek Gális

8.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 21 000 Kč

Ostatní strojvedoucí STROJVEDOUCÍ ZPRACOVATELSKÉHO STROJE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: zodpovědnost za bezproblémový chod stroje, nastavení linky pro jednotlivé zakázky, zajištění výrobních procesů, komunikace s kolegy v pracovním týmu včetně mistrů výroby, vedení menšího týmu, 3 směnný provoz, práce v riziku hluku, Požadujeme: středoškolské vzdělání nebo střední odborné učiliště - technické zaměření výhodou, zkušenosti s flexotiskem či výsekovým strojem výhodou, schopnost vést menší pracovní tým, práci v týmu, samostatné rozhodování, spolehlivost, flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, znalost MS Office výhodou, Nabízíme: možnost práce v přátelském kolektivu, práci na zcela nových strojích, perspektivu neustálého rozvoje, vzdělávání, karierní růst, zázemí velkého mezinárodního koncernu, plat od 21.000,- Kč - bude upřesněno při osobním jednání dle zkušeností a dovedností, firemní benefity - 5 týdnů dovolené, nadstandardní odměny za směnný provoz, závodní stravování, příspěvky na dětské tábory, příspěvky na penzijní a životní pojištění, lékařská péče nad rámec zákona a další. , Zájemce prosíme o zaslání životopisu na adresu e-mail: martina.dlouha@mondigroup.com , tel. 387 733 205, arnost.vydra@mondigroup.com, tel. 602 130 978, Prosíme o umístění klauzule: "Souhlasím se zpracováním mých osobních údajů obsažených v mé pracovní nabídce pro potřeby realizace procesu výběrového řízení v souladu se zákonem na ochranu osobních údajů". Dovolujeme si upozornit, že budeme kontaktovat pouze vybrané osoby.. Pracoviště: Mondi bupak s.r.o., Papírenská, č.p. 587, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Arnošt Vydra, +420 602 130 978.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 8 068 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech PRACOVNÍK BĚŽNÉHO ÚKLIDU - RANNÍ ÚKLID KANCELÁŘSKÝCH PROSTOR. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 8068 kč, mzda max. 8068 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme spolehlivého pracovníka na ranní úklid kancelářských prostor v Českých Budějovicích. , , Jedná se o úklid tří budov, kde se nachází kanceláře, chodby, schodiště, šatny, kuchyňky a WC. Jedna budova se uklízí každý den, další dvě pouze úterý a čtvrtek., , Úklid probíhá pouze v pracovních dnech, v čase 06:00 - 10:36. Nástup možný nejpozději v 08:00 hod. , , Úklid se skládá z těchto činností: mopování podlahy, stírání povrchů, odnos odpadků, ruční vytírání schodů, úklid toalet, doplňování hygieny atd. , , Požadujeme , Spolehlivost, pečlivost, samostatnost, příjemné a vstřícné vystupování, plnoletost, čistý výpis z Rejstříku trestů. , , V případě Vašeho zájmu nás neváhejte kontaktovat na BEZPLATNÉ personální lince 800 100 126 nebo emailové adrese job@kvalita.com.. Pracoviště: Kvalita - družstvo služeb - pracoviště novohradská, Novohradská, č.p. 1787, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Klára Šaňková, +420 387 200 886.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních PRACOVNÍK/CE PRO ÚKLID V KUCHYNI A RESTAURACI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: výuční list, pracovní doba dle domluvy, bydliště v Českých Budějovicích, pouze brigádně. Pracoviště: Lenka steinbauerová, Husova tř., č.p. 37, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Lenka Steinbauerová, +420 603 355 533.

Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků DĚLNÍK/ICE DO VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: VŘ dne 20.8.2018 v 10:00 hod. - zasedací místnost č. 101 (Úřad práce v Českých Budějovicích), Požadavky: spolehlivost, flexibilita, manuální zručnost, Náplň: přípravné práce pro výrobu, montáž součástek pro jízdní kola, Benefity: po zkušební době stravenky a navýšení mzdy z 18 000,- Kč na 20 000,- Kč, odměny za nemarození. Pracoviště: Bohemia bike a.s. - čb, Okružní, č.p. 697, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Jiří Hovorka, +420 606 795 798.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Průtrž a kroupy u Igy
3

OBRAZEM: Místy průtrž mračen a kroupy, jinde sluníčko

Muž přišel o život na trati mezi Omlenicemi a Bujanovem.
3

OBRAZEM: Muž šel po trati a skončil pod koly vlaku

OBRAZEM: Hlavní tah z Prachatic na České Budějovice přeťala uzavírka

Němčice – Trasa z Českých Budějovic na Prachatice je od pondělka 23. července zkomplikovaná.

Reprezentanti ČR U20 vezou stříbro z ME volejbalistů z Haagu

Tři volejbalisté z Jihostroje České Budějovice si vezou z Haagu, kde se konalo ME volejbalistů U20, stříbro. Filip Humler, Josef Polák a Marek Šotola.

Čtveřice chlapců obtěžovala návštěvníky budějovické letní plovárny

České Budějovice - Skupina nezletilých chlapců se rozhodla využít letní odpoledne k pobytu u bazénu na budějovické městské letní plovárně. Chlapci však podle tiskové mluvčí městské policie Věry Školkové pobyt u vody pojali o víkendu po svém.

Slavnosti nabídly muzikál i koncert Debbi.

Týn nad Vltavou – Dobrá nálada, skvělá muzika, jednoduše ta správná letní pohodička. Tak to v pátek a sobotu vypadalo v Týně nad Vltavou. Každý kout města ožil Vltavotýnskými slavnostmi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT