„Díky počasí se letos mohly uskutečnit i výstavy pod širým nebem,“ pochválil si za organizátory Jirka Krška, nabízející u pokladny jako program zdejší samizdat „Kolumbovo vejce“. „Akci pořádáme každý rok tady v Trocnově. Letos přišel deštík jen z pátku na sobotu, jinak je skvělé počasí. My jsme tady už na ledacos zvyklí,“ poznamenal Krška na adresu některých propršených ročníků. Ale utéct před deštěm do sálu v nedalekých Radosticích prý museli příznivci folkového a trampského zpívání za celá léta jen jednou.


Setkání skupin a zpěváků, kterých bylo letos dohromady čtrnáct, organizuje skupina Rybníkáři a Klub PORTA Soběslav s podporou ministerstva kultury a Jihočeského kraje. Vedle společného zpívání nabídlo těm mladším také pohádky, zmíněné výstavy fotografií a ilustrací, práci na hrnčířském kruhu nebo projížďku na koních. Na pódiu hrála například Lakomá Barka nebo sestava Toman a lesní panna či Štěpán Rak. Opravdu dunivým oživením bylo vystoupení školy tance IYASA z afrického Zimbabwe. Zvuky bubnů a písně, kterým bylo skoro rozumět i bez překladu, se rozléhaly celým areálem. „Taneční škola IYASA je tu letos podruhé,“ řekl Krška k nejvzdálenějším účastníkům.


„Byli senzační, věděli jsme od známých, že tu budou a schválně jsme se sem přijeli podívat a nelitujeme,“ ohodnotila exotické hudebníky a tanečníky Pavla Němcová z Českých Budějovic, která přijela i se dvěma ratolestmi.


I sobotní program ukončilo v noci společné zpívání u ohně