Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes informace aktualizoval. Vlivem vrcholícího přílivu teplého vzduchu a silného větru podle meteorologů pokračovalo na východě oteplování ve večerních a dokonce i nočních hodinách. „Teplotu 24 stupňů Celsia a více nakonec zaznamenalo osm stanic,“ uvedli meteorologové. Nejvýš se nakonec dostala v Karviné na 24,3 stupně Celsia, v klimatologických statistikách ale bude tato hodnota figurovat až u dneška. Teploměr ji totiž ukázal ve 23.20 hodin a maximální teploty k danému dni se počítají do 22.00 hodin.

„Těžko si představit větší teplotní extrém, než tropickou noc (při ní během noci neklesne teplota pod 20 stupňů Celsia), ke konci října,“ zmínil ČHMÚ.

Předpověď počasí

A s jakým počasím můžeme počítat o víkendu? V sobotu očekávají meteorologové na jihu Čech zpočátku polojasno, ráno a dopoledne ojediněle mlhy. Během dne přibývání frontální oblačnosti. Večer pak ojediněle přeháňky. Nejvyšší denní teploty by se měly vyšplhat na 16 až 19 °C, na horách na 12 až 15 °C. Foukat bude slabý jihozápadní vítr o rychlosti 1 až 4 m/s, který se bude měnit na severozápadní.

V neděli má přes naše území přejít studená fronta. V noci na neděli bude zataženo, zpočátku místy, později na většině území déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřka. Nejnižší noční teploty naměříme 10 až 7 °C. Vát bude slabý západní až severozápadní vítr 1 až 4 m/s.

I nedělní den má být zatažený, ojediněle s občasným deštěm nebo přeháňkami, ojediněle se může vyskytnout i bouřka. Během dne pak můžeme od jihozápadu čekat ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší denní teploty pro neděli slibují meteorologové na 12 až 16 °C, na horách 10 až 12 °C. Vítr má být mírný západní až jihozápadní s rychlostí 3 až 6 m/s.