Lidé trpěli v práci

Doslova peklo tak zažívali například pracovníci, kteří se starají o lesní školky.


„Začínali jsme už v šest ráno, ale musíme vyjíždět ještě o hodinu dřív, abychom co nejvíc udělali, dokud ještě není takové horko. Plejeme sazeničky stromků a je to hrozné, člověk buď klečí a nebo je ohnutý a praží na něho slunce,“ popsala včera Gabriela Viková z Jindřichova Hradce.


Problémy měli včera i dělníci na rekonstrukci Černých mostů v Táboře, kteří musejí nosit pevnou obuv, pracovní oděv i helmy bez ohledu na tropická vedra. „Kvůli vedru nemáme žádné úlevy, děláme i stejnou pracovní dobu a tekutiny potom doplňujeme v restauraci,“ zavtipkovali dělníci měřící parametry nových pilířů.


Kdo měl v Táboře možnost, využil osvěžení v bazénu. Pokladní Marie Hrnčířová včera v poledne odhadla počet návštěvníků k sedmi stovkám.
Naštěstí kvůli horkům v Táboře nemuseli drasticky zvýšit zdravotníci počet výjezdů. „Lidé se zřejmě naučili, jak se mají v takových vedrech chovat,“ konstatoval lékař táborské záchranné služby Milan Kratochvíl.


Naopak prachatickým zdravotníkům pečujícím o pacienty v Hospicu sv. Jana Nepomuka Neumanna práce přibyla. Ošetřující musejí na pacienty neustále dohlížet a starat se o to, aby nedocházelo ke kolapsům. „Komfort zajišťujeme zvýšením pitného režimu, u některých pacientů také infúzemi,“ informoval včera ředitel hospicu Robert Huneš.


Českobudějovická nemocnice žádné větší problému kvůli horku neměla. „V pavilonech, kde je klimatizace, není co řešit a je vše v pořádku,“ uvedl mluvčí nemocnice Jan Dušek. „Radíme pacientům, aby neotevírali okna, ale aby větrali do chodeb. Těm pacientům, kde je to možné, poskytujeme zvýšený příjem tekutin,“ doplnil Dušek a zdůraznil, že nemocnice zatím žádnou kritickou situaci řešit nemusela.


Vedro trápilo také šoféry autobusů. „Je to hrůza, v autobuse za sklem je dvakrát takové vedro než venku. Navíc za jízdy nesmí být otevřené dveře,“ popsal situaci řidič z povolání.

Měnil se jídelníček

Tropické počasí včera vyprovokovalo i některé restauratéry ke změně jídelníčků, na které zařadili lehčí jídla. Například vegetariánská restaurace v centru Českého Krumlova musela vyškrtnout fazolový guláš. Ten však musel ustoupit těstovinovému salátu.


„Nebylo na něj vhodné počasí. Pokud nově zařazený salát způsobí mírné osvěžení strávníků, budete to jenom dobře,“ lákala hosty Hana Lauková. Zahanbit se nedala ani restaurace na náměstí. Ta vyřadila z menu dezert a nabídla zmrzlinový pohár.


O zpříjemnění těchto horkých dnů se zatím nemohlo postarat nové koupaliště Hulák v Prachaticích.


„V současné době dáváme dohromady závlahu zeleně tak, aby se kropila užitkovou vodou. Myslím, že Hulák je natolik významná stavba, že uspěchat poslední zbývající úpravy před otevřením by bylo předčasné,“ uvedl Jaroslav Černý, vedoucí Sportovního zařízení města Prachatice.


Teplotní rekord 36,5 stupňů Celsia naměřila včera meteorologická stanice v Kocelovicích na Blatensku. Jedná se vůbec o druhou nejvyšší teplotu, která byla za celou historii stanice, tedy od roku 1975, naměřena. „Maximum je 38,1 stupně Celsia. Žádný 16. červenec než ten letošní ale zatím teplejší nebyl,“ potvrdil meteorolog Vladimír Kovář.