Trampoty v podobě nefunkční kanalizace mohou zkazit sváteční atmosféru v domácnostech. Chladné počasí a především kvanta jídel připravovaných na sádle, oleji či jiných tucích tomu přímo nahrávají.

Kuchařky a kuchaři se totiž  jen pomalu zbavují zlozvyku vylévání použitých tuků do výlevek dřezů nebo do toalet. Ty pak po vychladnutí způsobují problémy vodohospodářům.

V kanalizaci tuk a olej po smísení s jinými nečistotami vytváří tuhé nánosy, které brání volnému průtoku. Jejich odstranění je velmi drahé. S ještě většími náklady je spojena likvidace tuků, které přitečou na čistírny odpadních vod.

„Po ochlazení tuků v kanálech vznikají hrudky, které se postupně nabalují a zachycují další příměsi. Ty ucpávají kanalizační čerpadla, obalují sondy ovládající jejich chod a zastavují je. Tuky se v kanalizaci také částečně rozkládají, vznikají mastné kyseliny a ty následně zvyšují korozi stěn kanálů a potrubí," líčí Jitka Kramářová, mluvčí společnosti ČEVAK, jen některá rizika typická především pro vánoční období.

Právě v tom totiž spotřeba tuků enormně roste. „Ročně se na českobudějovické čistírně separuje zhruba 105 tun tuku. Podíl 9 tun během vánočních svátků v loňském roce tedy vypovídá o stravovacích a kulturních zvycích české společnosti," dokazuje Jitka Kramářová.

Přitom v Českých Budějovicích  již loni mohli obyvatelé  tuky nashromážděné do uzavíratelných obalů  vyhazovat do speciálních  nádob. „Na určených místech jsou umístěné celoročně, „ připomíná  vedoucí oddělení správy veřejné zeleně  magistrátu Aleš Mikšátko. Podobná služba již funguje i v řadě jiných města a obcí.

I tam, kde  kontejnery na tuky nejsou, radí ale Jitka Kramářová hospodyňkám tento druh odpadu separovat. „V žádném případě použitý olej nelijte do odpadu. Nejlepší je nechat tuk vychladnout a slít do lahve, tu potom dejte do kontejneru na směsný odpad," doporučuje.

Nádoby na olejZelené popelnice jsou umístěné u nádob na separovaný odpad.
Nové Hodějovice – v ulici Ke Studánce
Mladé – nám. Maxe Švabinského
Suché Vrbné – Čsl. Legií proti točně MHD
Kaliště – točna MHD
Nemanice – roh ulic Rybářská x K Rybníku
České Vrbné – na zastávce MHD České Vrbné
Haklovy Dvory – konečná MHD
Sídliště Máj – A. Barcala – konečná MHD
Rožnov – roh ulic Papírenská x B. Němcové, roh ulic Gen. Svobody x Pivovarská, Kamnářská ul. – točna MHD
Husova kolonie – Žerotínova, Malý jez – K. Buriana
Havlíčkova kolonie – roh ulic Čechova x Budovcova,
Kněžské Dvory – A. Trägera –  točna MHD
Sídliště Vltava – Otavská č.p. 1/a
Nové Vráto –  J. Milíče
Centrum – Piaristické nám.
Pražské předměstí – Pekárenská x Kostelní
Sídliště Šumava – Větrná č.p. 40.