VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tůně U Špačků nabízejí krásy lužního společenství

České Budějovice – Další z pravidelných ekologických vycházek, které pořádá českobudějovická organizace Calla, tentokrát mířila k Tůním U Špačků.

20.9.2014 2
SDÍLEJ:

Tůně U Špačků na okraji Budějovic se staly cílem vycházky pořádané ekology.Foto: Deník/Edwin Otta

Místo je výjimečné zachovalým lužním společenstvím rostlin a živočichů v někdejších meandrech řeky Malše prakticky na okraji krajského města. Vycházky s přírodovědci si získaly v Českých Budějovicích velkou oblibu a i tentokrát se účastnilo několik desítek zájemců. Někteří mladší přišli i vyzbrojeni poznámkovými bloky a zapisovali si, co je zvlášť zaujalo, další účastníci vystačili s fotoaparáty. Přišly i „školní" delegace. „Jsme z Jírovcovky, paní profesorka Ichová nám pozvánku dala na nástěnku," zmínily Nevena Petrovičová a Anna Marie Šimková. Matyldu Petrovičovou z Prahy, která byla právě na návštěvě u sestřenice, zaujal nejvíce výklad o zvířatech žijících v tůních a mokřadech a jejich nejbližším okolí.

Vycházka k Tůním U Špačků měla ornitologickou, entomologickou i botanickou část. „Kroužkovali jsme pět druhů ptáků, sojku, střízlíka, sýkoru modřinku, červenku a budníčka," popsal entomolog Jiří Řehounek práci kolegy z Jihočeské univerzity, ornitologa Petra Veselého. „Zásadní atrakce byl pro děti brod," konstatoval ovšem s úsměvem Jiří Řehounek. Na vycházce se totiž sešli příznivci přírody všech generací. A ti nejmenší ocenili hlavně přechod vybetonovaného koryta mlýnského náhonu o šířce několika metrů.

Původ tůní v lokalitě je různý, některé jsou pozůstatky slepých ramen Malše, jedna větší vodní plocha vznikla kdysi jako pískovna. Botanik Leoš Lippl poukázal například na výskyt vzácné šípatky střelolisté v mokřadech a tůních nebo na řezan pilolistý. Jediná jihočeská lokalita výskytu řezanu pilolistého je právě zde, jedná se ale o druh, který není v české přírodě původní. Účastníci vycházky se mimo jiné dozvěděli i to, že střemcha je při zlomení větvičky cítit po hořkých mandlích a právě tak jako zkažené mandle obsahuje jedovaté látky. Jako další zajímavost Leoš Lippl připojil, že dřívější jméno dřeviny bylo slivoň střemcha, protože je příbuzná švestkám. A tak se krok za krokem dozvídali účastníci leccos o přírodě na okraji Českých Budějovic.

Další vycházku povedou ekologové v listopadu do Branišovského lesa.

Autor: Edwin Otta

20.9.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Se zavíračkou baru nesouhlasil

Záchrana zvířete v Mezipotočí.

Hasiči zachraňovali koně z potoka

OBRAZEM: Děti z Doudleb předvedly své zvyky v Budějovicích

České Budějovice - Na třetí adventní neděli si připravily děti z folklorního souboru Doudlebánek vystoupení pro předvánoční náměstí Přemysla Otakara II. Svým zpěvem a tancem přivolaly dokonce i večerní chumelenici. Za to, že děti znají zvyky, písně i tance svého kraje, vděčí Mirce Dušákové, která soubor vede.

Kočka se mu nejspíš nelíbila, tak ji počůral

České Budějovice - Humorný případ museli v neděli řešit českobudějovičtí městští strážníci. Volně pobíhající labrador tady na náměstí Přemysla Otakara II. způsobil v neděli škodu na majetku jednomu z prodejců na vánočním trhu.

Na jevišti bude třeba uklidit

České Budějovice – V pátek měla v Jihočeském divadle (JD) v Českých Budějovicích premiéru tragikomedie Živý obraz podle německého dramatika Maria von Mayenburga.

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. prosince 2017.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT