Jedno z nejslavnějších poutních míst na Českobudějovicku – Dobrou Vodu u Horní Stropnice, navštíví každý rok tisíce lidí. Barokní kostel se dokonce dostal na nové dopravní značení, které má navádět turisty k významným cílům.

Část silnice od Horní Stropnice ale připomíná spíše špatně záplatovaný starý kabát, než cestu k památce první třídy. Jízda autem je možná jen pomalu, cyklisté doslova vytřásají duši. „Jeli jsme zde s rodinou a děti musely zastavit a slézt nakonec z kola. Vedle jezdila auta a měl jsem strach, aby pod nějakým neskončily,“ popsal redakci svou zkušenost Jaroslav Lukeš z Českých Budějovic. Otec synů ve věku šest a osm let jezdí na cyklovýlety na Novohradsko pravidelně, ale stav zmíněné silnice je podle něj letos už neúnosný.

Oprava napůl

„Silnice je kraje. Na podzim zbývaly peníze, a tak opravil část cesty,“ zmínil starosta Horní Stropnice Václav Kučera k novému asfaltovému koberci, který vede od křižovatky pod kopcem až ke kostelu. Necelé dva kilometry vozovky ale zůstaly v mizerném stavu. Nepřidají jí ani kamiony se dřevem, které po ní odvážejí ve zvýšené míře kalamitní dřevo.

Jak uvedl starosta Horní Stropnice, silnice se podle jeho informací měla dodělat letos.

Fondy nedají

Výše zmíněné značení k vybraným památkám pořídil v rámci společného projektu s rakouským partnerem Jihočeský kraj za osm milionů korun. Peníze na tisícovku cedulí přišly z Evropských fondů. Na silnice nižších tříd ale evropské fondy použít téměř nelze.

„Jihočeský kraj samozřejmě aktivně hledá na rekonstrukce svých komunikací finanční zdroje i z takzvaných evropských fondů. Tyto dotace jsou směřovány výhradně do rekonstrukcí a modernizace páteřních komunikací,“ řekl Deníku Arnošt Máče z tiskového oddělení Jihočeského kraje.

„Na zmiňovanou opravu silnice III. třídy z nich prakticky nelze finanční prostředky, dle našich zkušeností, získat,“ doplnil Máče. Chybějící část opravované komunikace chce kraj dokončit v některém z následujících let pokud mu to dovolí finanční prostředky.