„Chcete na Borůvkobraní? Klidně, všude kolem vsi máme lesy se spoustou borůvek. Ptáte se na naše přírodní koupaliště? Jak je libo, uprostřed vsi máme krásný velký rybník, přírodní koupání si jistě užijete. A mlýn u nás najdete také," odpovídá starostka s úsměvem těm, kdo si Borovany spletou, než nešťastníky nasměruje na Českobudějovicko. Vzpomíná dokonce na situaci, kdy do Borovan na Písecku zabloudil maďarský kamion, který měl namířeno do Calofrigu v Borovanech na Českobudějovicku. „Nedokázala jsem řidiči srozumitelně vysvětlit, jak se věci mají, tak jsem ho odvedla do kanceláře k počítači a tam mu na mapě ukázala, že to má do správných Borovan ještě sedmdesát kilometrů," směje se Ivana Dolejšková.

A zbloudilce rozhodně neposílá do neznáma. „I proto, abych byla v takových situacích víc v obraze, jsem o prázdninách strávila celý den v Borovanech na Českobudějovicku a důkladně si je prohlédla," vysvětluje starostka. Na denním pořádku má ale i prozaičtější omyly, například když jí lidé hlásí, že po Borovanech na Budějovicku běhá zbloudilý pes nebo chtějí všelicos vyřídit na městském úřadě.

Úplně cizí si ale Borovanští nejsou. „Před časem jsme se se zástupci Borovan domlouvali na cestovním veletrhu v Brně, že by nebylo na škodu navázat nějakou hlubší spolupráci, zatím na to ale nedošlo," říká Ivana Dolejšková. Ani její kolega, starosta Borovan na Českobudějovicku Petr Jenkner, rozhodně není proti. „Je krásné, že máme takové dvojče. Vím, že Borovany na Písecku jsou mnohem menší, už jsem měl i možnost setkat se s tamní paní starostkou a myslím, že by bylo dobré navázat bližší spolupráci, do budoucna je to jistě dobrý nápad."

Poměrně čilé styky mezi sebou ostatně už dlouho udržují sportovci z obou Borovan. „U zrodu stál náš občan, který se přiženil do Borovan na Českobudějovicku a od té doby se fotbalisté setkávají, byli u nás například nedávno na oslavách 50. výročí založení našeho klubu," zmiňuje Ivana Dolejšková.

Za pravdu jí dává i Jiří Kubeš, předseda tělovýchovné jednoty z Borovan na Českobudějovicku. „Turnaj, který pořádali v Borovanech na Písecku, když slavili 50 let klubu, jsme vyhráli," usmívá se. „Ale akci měli moc hezky zorganizovanou, připravili dokonce výstavu dokumentující jejich činnost. Naopak i my jsme pozvali sportovce z druhých Borovan na náš turnaj O pohár města, dvakrát tu byli. V minulosti jsme se potkávali na turnajích pravidelně," rekapituluje šéf sportovců dlouholetou spolupráci a přátelské vztahy.

Právě sportovní družba by mohla být podle starosty Petra Jenknera dobrým základem budoucí spolupráce. „Něco podobného začalo fungovat během našeho Borůvkobraní, kdy jsme navázali oficiální spolupráci s italským městem Camino al Tagliamento. Oni již byli u nás, příští rok se chystá naše návštěva v Itálii. Právě při sportovních a kulturních příležitostech je nejlepší navazovat přátelství," míní starosta Borovan na Českobudějovicku.

Obec Borovany na Písecku se pyšní titulem 3. nejlepší obec Jihočeského kraje roku 2011. I tady se daří spoustě kulturních a společenských akcí. Společným jmenovatelem obou Borovan jsou i aktivní členové spolků a spousta zajímavých akcí. Zatímco ve městě Borovany a jeho osadách je aktivních celkem 40 spolků a sdružení, ve vísce na Písecku fungují oficiálně jen sportovci a hasiči, ti ovšem nechybí u žádné důležité události. „Mimo to tu máme také šikovné sdružení místních rodičů, kteří už deset let na Vánoce s dětmi hrají divadlo, některé pohádky si dokonce sami vymýšlejí. K tradičním akcím u nás patří také masopust a letní Benátská noc na našem rybníku, který se zaplní osvětlenými lodičkami, jejich posádky si vždy připraví zajímavé kostýmy," přibližuje starostka Borovan, malé vesničky, ze které obyvatelé sice musejí dojíždět za prací, zato si ale užívají bydlení v klidu a těsném sepětí s přírodou.