Na více než čtrnáct set kilometrů dlouhou cestu do Bruselu se chystají jihočeští turisté, aby připomněli mírový odkaz sjednocené Evropy z patnáctého století. Projektem Z jižních Čech až na konec světa se totiž prezentuje Jihočeský kraj u příležitosti půlročního předsednictví České republiky Radě Evropské unie.

„Spolu se setkáním ministrů zahraničních věcí na Hluboké nad Vltavou jsme projekt pojali jako naši nejvýznamnější akci z hlediska zviditelnění jižních Čech. Myslíme si, že myšlenka mírového poselstva a společné Evropy je natolik významná, že stojí za to si ji připomenout,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.

Z Blatné do Bruselu

Záměr rozsáhlého projektu, který se připravuje již zhruba rok, se opírá o odkaz českého krále Jiřího z Poděbrad, který ve druhé polovině 15. století formuloval ideu a plán vytvoření mírové unie evropských zemí. Podpořila jej dvouletá diplomatická a poznávací cesta po evropských dvorech čtyřicetičlenné skupiny vedené bratrem královny jihočeským velmožem Lvem z Rožmitálu a Blatné.

Obdarována symbolickým glejtem od představitelů evropské demokracie se výprava novodobého poselstva vydá ve stopách svých předchůdců 29. března přes Česko, Německo, Holandsko a Belgii po existujících vyznačených turistických trasách do Bruselu, kde tříměsíční akce 26. června v rámci slavnostní Street Party vyvrcholí.

Historická trasa

„Cesta Lva z Rožmitálu měřila přes pět tisíc kilometrů a šla poměrně neuspořádaně. Zjednodušili jsme cestu tak, aby poselstvo kopírovalo historické body. Trasa, která je dlouhá asi 1420 kilometrů, je rozdělena na 77 etap – 66 zahraničních a 11 českých. První skupina vyjde paralelně z Blatné a z Rožmitálu, přičemž se spojí v Kasejovicích,“ uvedl prezident Klubu českých turistů Jan Havelka.

Pochod na české straně bude mít podobu otevřené akce, do které se budou moci zapojit také ostatní turisté, v zahraničních etapách se vystřídá na dvousetkilometrových túrách celkem šest osmičlenných skupin.

„Do spolupráce zapojujeme 14 německých turistických klubů, jeden holandský a jeden vlámský,“ dodal Havelka s tím, že místní samosprávy na trase se o akci velmi živě zajímají. Praktickým výsledkem pochodu bude nová a do systému evropských průvodců zanesená historická trasa.

„Současné poselstvo navazuje na práci předchozího, protože stejně jako tehdy i dnes šlo a jde o dobrou pověst českých zemí a seznámení západních zemí s tradicemi naší vyspělé kultury,“ uvedl zástupce spolupořadatelské agentury NEBE historik a filozof Jiří Kopáček.

Pochod budou doplňovat kulturně společenské akce. O kreativní pouliční program na všech evropských zastaveních se postará Divadlo Continuo.

Jihočeský kraj vyčlenil ze svého rozpočtu na tento projekt téměř pět milionů korun. Bude hledat i možné granty.