„Letos navštívilo památky na 1 050 000 platících lidí. Z našeho pohledu je to velice slušné číslo, protože loňský roky byl, co se týče návštěvnosti, rekordní. Máme tedy sedmi procentní úbytek návštěvníků, ale celorepubliková čísla hovoří až od dvaceti procentech, takže u nás je to v tomto ohledu velice dobré,“ říká ředitel českobudějovické pobočky NPÚ Petr Pavelec s tím, že na vstupném se vybralo celkově devadesát milionů korun.

„Dnes to není opravdu sranda, vzít celou rodinu na hrad. Nějak tam musíte dojet, vstupy, jídlo a tak. A dáte za celodenní výlet někdy i dva tisíce korun,“ nediví se klesajícím počtům turistů maminka dvou dětí Miluše Otradová.

Podle Pavelce začíná být střední Evropa pro západní turisty už dost drahá. A to se právě týká i České republiky. „Mnoho lidí tak začíná jezdit například do Rumunska, na Ukrajinu, do Ruska či Bulharska. Osobně si myslím, že pokles návštěvníků se ještě nezastavil a bude pokračovat. Ale přesný rozbor zahraničních turistů budeme teprve vyhodnocovat,“ zdůrazňuje ředitel Pavelec.

Turisty do Nových Hradů přitáhly hračky a značení

Jenom v Nových Hradech a na zámku Kratochvíle dokázali letos přitáhnout více turistů než loni. Všude, kde památkové objekty spravuje českobudějovický Národní památkový ústav (NPÚ), to bylo naopak.

Zimní sezona volá

A v Nových Hradech už vědí o dvou možnostech, proč právě sem přišlo více návštěvníků než rok předtím.

„Za prvé jsme měli u nás velice atraktivní výstavu starých hraček. Takže na tu přišly hlavně rodiny s malými dětmi a ostatní členové rodiny šli na běžnou prohlídku,“ nastínil první bod kastelán hradu Jan Smolík.

„A tím druhým faktorem je také to, že jsme na vlastní náklady zprovoznili silniční informační systém. A myslím si, že nové značky k nám mnohé návštěvníky nasměrovaly,“ dodal Smolík.

Hluboká nad Vltavou zaznamenala úbytek zahraničních turistů.

„Letos k nám přijelo cizinců méně než polovina z celkového počtu návštěvníků. A oproti minulému roku bylo cizinců o dva tisíce méně, šedesát procent z nich tvořili turisté z bývalých zemí Sovětského svazu,“ zmínil pár čísel kastelán Hluboké Miroslav Pavlíček.

Letos NPÚ přichytal pro návštěvníky speciální novinku. Tou je tak zvaná nekonečná sezona, která právě na Hluboké začne v úterý zimními prohlídkami. „Reagujeme tímto na sílící zájem lidí. Koncipované to je jako běžná prohlídková trasa, na které se bude i topit,“ uzavřel ředitel NPÚ Petr Pavelec.