Štafetu totiž plně přebírá digitální vysílání. K nalazení digitálního vysílání ale nestačí obyčejná televize ani anténa.
Čtyři možnosti
„Jelikož máme doma asi rok satelit, tak tohle jde úplně mimo nás. I když dvojka u nás doma příliš frekventovaná není, tak některé sportovní přenosy právě na ČT 2 sledujeme. Jako naposledy olympiádu,“ podotýká dvaatřicetiletá Radka Müllerová z českobudějovického sídliště Šumava.
Lidé, kteří se budou na dvojku chtít koukat i po třicátém září, mají hned několik možností. Buďto si koupit zcela novou televizi, která dokáže přijímat digitální vysílání nebo k běžné obrazovce dokoupit tak zvaný Set Top Box či si koupit satelit anebo zařídit kabelové vysílání.
„Zákazníci už o digitálním vysílání vědí a hodně se chodí ptát,“ uvedla ve čtvrtek vedoucí českobudějovické prodejny Elektro Havlíček. „Dokonce se už prodávají ty set top boxy a také nové televize. Ty však méně, přece jen, lidé si nechávají své staré přijímače,“ doplnila.
Rozsah vysílače na Kleti je dost veliký, takže se zrušení analogového vysílání programu ČT 2 dotkne nejen Českobudějovicka, ale i části okolních okresů.
„Diváci již nyní snadno poznají, jestli ladí analogový signál, jehož šíření ukončíme a musí se tedy připravit na digitální vysílání,“ upozorňuje diváky tiskový mluvčí České televize Ladislav Šticha. „Do pozemního vysílání ČT 2, který bude zrušen, je vložen piktogram v podobě čtyř čtverců v pravém dolním rohu obrazovky,“ zdůraznil tiskový mluvčí televize.
Nové vysílání přináší řadu otázek zejména důchodcům
František Klapal se živí televizní technikou. Lépe řečeno, její instalací. A právě v těchto dnech má plné ruce práce.
Česká televize totiž brzy přestane program ČT 2 vysílat analogovou cestou, nahradí ji digitální technologie. Úterý třicátého září. To je právě přelomové datum ve sledování televize na Českobudějovicku.
Výhody nese talíř
„Plné ruce práce už máme od jara. Určitě musím říci, že satelitů přibývá, ale lidé se zajímají také o pozemní příjem pomocí set top boxů,“ řekl František Klapal z firmy S and K Satelity.
Ale podle technika mají více výhod spíše statelity před set top boxy.
„Jedním z důvodů je to, že má jednak oproti set top boxu více programů, větší kvalitu vysílání než u pozemního příjmu a také větší dosažitelnost. Satelit vám vysílá prakticky všude. A navíc, dnes už satelity vysílají v tak zvaném high definition rozlišení, na což přecházejí postupně už i české kanály,“ vyjmenoval pozitiva satelitní technologie. „Ale jeho nevýhoda je cenová relace,“ podotkl Klapal.
Sumy se dost liší
Ceny za pořízení set top boxu začínají na stovkových položkách, satelity už na těch tisícových.
„Set top box se dá pořídit od osmi set korun až zhruba do pěti tisíc korun, to záleží na druhu a typu přijímače. Ale samotný přijímač satelitu začíná někde na dvou tisících, tedy pokud počítám už ty trochu kvalitnější přístroje. Samozřejmě, že se nabízejí i levnější, ale právě ta kvalita tam pak není tak veliká,“ míní. A samotní lidé? Ti očekávají něco nového.
„Hlavně důchodci chtějí analogové vysílání přijímat dál. Ti se totiž hlavně bojí dalších výdajů v rodině a ptají se, kolik je to bude stát. Ale jinak asi obavy z digitalizace nejsou,“ uzavřel Klapal.
NĚKTERÉ VÝHODY DIGITÁLNÍ TELEVIZE
Digitální přenosové systémy umožní, aby se základním formátem stal obraz s poměrem stran 16 : 9, který lépe odpovídá fyziologickým aspektům lidského vidění a umožní lepší využití v současné době hodně moderních velkoplošných obrazovek.
Změní se i doplňkové služby televizního vysílání. Teletext získá prvky podobné internetu. V domácích videích bude možné pásek nahradit hard disky. Divák tak v mnohem větší míře přestane být vázán na časový program televizních stanic a získá mnohem větší svobodu při rozhodování, co sledovat.
Velkou radost přinese interaktivní digitální televize také milovníkům sportu. Ti si budou moci sami vybrat, z pohledu které kamery chtějí vidět zpomalené záběry podařené akce či gólu, či zda dají přednost dalšímu ději na hřišti bez opakování.
Milovníci Formule 1 si zase mohou zvolit, jestli raději uvidí závod prostřihávaný z různých kamer, nebo třeba jen z té, co je na přilbě jejich oblíbeného závodníka. Divák si také bude moci zvětšit vybrané detaily.
Zdroj: www.digict.cz