V Českých Budějovicích mohou zájemci přijít na poradu do sídla organizace Rosa na Senovážném náměstí nebo navštívit bazárek v obchodu Babyšátky v centru města.


„V České republice koordinuje celosvětovou kampaň organizace Rosa. Cílem akce je přiblížit veřejnosti, zejména rodičům malých dětí, jaký vliv mají dětské pleny na životní prostředí, zdraví dětí i rodinné finance, a zbořit zažité mýty ohledně látkových plen, které dnes již dávno nevypadají jako pleny před dvaceti lety,“ říká Irena Vacková z Rosy.

Týden opravdových plen (TOP) letos trvá do 22. května a po celé ČR se budou konat výstavy, semináře, besedy, soutěže, ale také pochody a happeningy. „Do TOP se po celé republice zapojili prodejci a výrobci plen, mateřská a rodinná centra, ekoporadny, ale i zdravotníci a nadšení rodiče,“ vypočítává Vacková.

Kampaň TOP poukazuje podle ekologů na problém používání jednorázových plen, které se stávají na skládkách nerozložitelným a ve spalovnách nebezpečným odpadem. Doba rozkladu plen je podle Vackové až stovky let a ekologové tvrdí, že při jejich spalování vznikají jedovaté látky.
„Protože každé dítě za dva roky vyprodukuje neuvěřitelnou jednu tunu takového odpadu, vzniká tak skutečný problém,“ míní Vacková. „Přitom alternativy přijatelné z hlediska životního prostředí, bezpečnosti a zdraví dítěte i financí rodin a obcí existují. A na ty právě poukazuje naše akce,“ vysvětluje členka Rosy.

V rámci projektu „Dopady dětského odpadu“ podpořeného Státním fondem životního prostředí ČR a ministerstvem životního prostředí, který se ale nezabývá jen plenkami, organizuje Rosa v Jihočeském kraji besedy na téma pleny a hračky, pořádá plenkový bazar v Českých Budějovicích a výstavu moderních pratelných plen. „Do obchodu Babyšátky nosily maminky věci na prodej. Do Rosy se mohou přijít poradit. Poradenství k látkovým plenám tady funguje každý týden v úterý a ve čtvrtek po celý rok,“ uvedl další z poradců Rosy Josef Kadubec.

„V týdnu opravdových plen a nejen v něm, chceme rodičům ukázat, že moderní látkové plenky jsou praktické a příjemné. Vpadají úplně jinak než plenky z dob našeho mládí. V podstatě byste mnohé z nich na první pohled přirovnali k jednorázovým – mají stejný tvar, zapínání na suché zipy, jsou barevné či s obrázky,“ říká Vacková. Pleny se navíc nevyvářejí a nežehlí. Jsou vyrobené z přírodních materiálů, jako je bavlna, len, bambus.

Zájem veřejnosti o akci registrovala Rosa už v minulých letech, ale náhlý převrat v myšlení rodičů se dá těžko čekat. „Spíš se ozývají rodiče, kteří jsou trošku alternativnější, mají citlivější vztah k životnímu prostředí. Valná většina veřejnosti stále používá jednorázovky. Rodiny s látkovými plenami jsou ve velké menšině,“ realisticky dodává Josef Kadubec.

Bazárek s plenami ve specializovaném obchodě už ale pár nových zákazníků tento týden navštívilo, i když podle prodavačky Šárky Mikolášové nelze stoprocentně říci, že to bylo v souvislosti s kampaní TOP.