Více než čtyřicítka odborníků z praxe se zapojí do Týdne odborných přednášek, který se v těchto dnech koná na Vysoké škole technické a ekonomické v Českých Budějovicích (VŠTE). V jeho rámci se uskuteční 47 setkání, zahrnujících jednotlivé předměty ze strojírenství, dopravy a logistiky, stavebnictví, ekonomie, znalectví nebo řízení lidských zdrojů.

„Máme jeden z nejpropracovanějších systémů odborných praxí v zemi. Je do něho zapojena více než tisícovka firem a institucí a tento speciální týden dává studentům možnost získat představu, kde mohou svoji praxi uskutečnit. A také, jak se teoretické koncepty, které znají z výuky, v podnicích aplikují a jaké závěrečné práce lze ve spolupráci s podniky realizovat,“ vysvětluje Vojtěch Stehel, rektor VŠTE.

Viscofan, ČEZ i GW Train Regio

O podnikové strategii Viscofanu CZ bude mluvit ředitel Miloslav Kamiš, o podnikání ČD Cargo ředitel provozní jednotky Petr Vejs, o budoucnosti jaderné energetiky ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren ČEZ Petr Závodský. Financování v dopravě a GW Train Regio rozeberou členové představenstva Petr Špetlák a Pavel Fábera. Simulaci a optimalizaci slévárenské výroby se věnuje branch manažer Petr Kotas a reálnému využití a aplikaci matematiky a fyziky ve vývojovém procesu reliability expert Martin Bušta. Moderní metody použité na zakázce Molo Lipno představí technický manažer firmy Strabag Alois Kuna a na téma Soudní inženýrství bude hovořit zástupce ombudsmana Miroslav Frýdek.

Českobudějovická VŠTE vznikla jako polytechnická veřejná vysoká škola, jejíž absolventi se uplatní primárně v Jihočeském kraji. Tomu odpovídá i skladba studijních programů a v tomto případě i Týdne odborných přednášek.

„Tím naplňujeme naše poslání, a proto aktuální studijní programy ani neplánujeme příliš rozšiřovat. Podle potřeby je ale doplníme, jako se to třeba stalo u řízení lidských zdrojů, znalectví nebo business analytik. Je tu velký tlak na robotizaci, průmysl 4.0, informatiku. V tom jsme a budeme velmi pružní, flexibilní,“ dodal rektor Vojtěch Stehel.