Oliver v prvních červencových dnech dokonce odmítal přijímat potravu. Zoolog Ivan Kubát však ve středu přišel s potěšující zprávou. Tygrovi už začalo šmakovat. „Podáváme mu různé druhy masa na kosti, například kuřata. Zpočátku potravu nepřijímal, ale to je u mláďat odtržených od rodičů celkem běžné," řekl Ivan Kubát.

Výběhu si však Oliver zatím moc neužil. „Necháváme ho stále zavřeného, aby si zvykl na vnitřní prostředí. Musíme tygrovi vštípit určitý režim, aby pak nenastal problém ve chvíli, kdy ho budeme potřebovat na chvíli zavřít třeba kvůli čištění výběhu," popsal Ivan Kubát.

Rozveselte tygra
K tomu, aby měl tygr Oliver ze Zoo Ohrada lepší náladu a tolik se mu nestýskalo, můžete přispět i vy, naši malí čtenáři. Nakreslete Oliverovi prázdninový pozdrav z jižních Čech. Obrázky, na nichž můžete tygříkovi ukázat, jak krásné jsou jižní Čechy, které se Oliverovi staly domovem, pošlete nejpozději 31. 7. do redakce Českobudějovického deníku, nám. Přemysla Otakara II. 8/5, 370 01 České Budějovice nebo zaneste do vaší nejbližší redakce Deníku. Obrázky otiskneme v novinách a autoři deseti nejhezčích od nás získají volnou vstupenku do zoo Ohrada pro sebe a jednoho dospěláka.

V uzavřeném prostoru zůstane Oliver ještě týden nebo čtrnáct dní. „Zvyká si déle, než jsme předpokládali, ale není to nic mimořádného," podotkl zoolog. „Zpočátku s námi Oliver nemluvil, ale teď už ano. Přiběhne na zavolání, nechá se pohladit," doplnil.

Převoz Olivera ze Dvora Králové do Hluboké nad Vltavou se obešel bez komplikací. Už v předvečer této netradiční stěhovací akce chovatelé oddělili malého tygra od rodičů, ráno mu pak dali lehké sedativum a pak jej nahnali do připravené bedny. Tu naložili do auta a vyrazili na čtyřhodinovou jízdu.

O tygra, jehož prarodiče pocházeli z volné přírody, což už se dnes moc nevidí, se v Zoo Ohrada stará ošetřovatel Martin Drha. Aby se s Oliverem více sžil, strávil před tygrovým transportem ve Dvoře Králové tři dny. Seznamoval se zde se zvířaty a sledoval, co obnáší každodenní práce. „Líbilo se mi tam, jak komunikují s tygry. Věnují se jim, různě na ně volají, dávají jim hračky. To bych chtěl dělat i tady," řekl Martin Drha před nedávnem.

Až se Oliver na Hluboké takzvaně otrká, dostane i dámskou společnost. Zoo i její návštěvníci by se pak mohli těšit z mláďat.

Tygrův výběh je součástí nových expozic, které vyrostly v prostoru mezi restaurací a ptačí voliérou. Celkem se v nich zabydlí více než třicet druhů zvířat, k vidění už jsou například skalní orli či sysli, brzy přibudou kamzíci, svišti a rosomáci. Zahrada usiluje i o vzácné medvědy bělodrápé. Výstavba expozic stála 42 milionů korun, projekt podpořila Evropská unie.