Město Týn nad Vltavou se snaží již přes deset let bezúplatně získat bývalý dům kultury na Hlineckém sídlišti. Ten tu postavili společně s jadernou elektrárnou Temelín. Stát však stále trvá na prodeji, ačkoli cena budovy klesla z původních 84 milionů korun již na pouhých 11 milionů.

„Jsme nespokojeni s tím, že stát chce získat peníze, které pro něj nemohou znamenat zásadní zisk, místo aby objekt přenechal městu. Myslíme, že na to máme jakési morální právo, když už tu postavili jadernou elektrárnu,“ řekl vltavotýnský starosta Karel Hájek.

Kulturní dům na Hlineckém sídlišti spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle ředitele českobudějovického pracoviště Zdeňka Prokopce však Týn šanci měl.

„Po roce 1991 si město mohlo o bezúplatný převod zažádat. Tehdy to neudělali a tak už je teď tahle možnost uzavřená. Nyní je to majetek státu a nevím, proč by stát, který zastupuje daňového poplatníka, měl městu dávat něco zadarmo,“ reagoval Prokopec.

Podle Hájka mají Vltavotýnští především obavy, že dům může koupit kdokoli a město neovlivní, co se tam bude odehrávat. Starosta tedy zkusí vyzvat společnost ČEZ, aby objekt odkoupila a zřídila tam něco užitečného pro občany i zaměstnance Temelína.

Mluvčí jaderné elektrárny Marek Sviták se ale včera vyjádřil, že budova není pro společnost zajímavá. „Kulturní dům bychom pro naši činnost nijak nevyužili. S Týnem nad Vltavou spolupracujeme na celé řadě jiných projektů,“ upozornil.

Zdeněk Prokopec však považuje za docela pravděpodobné, že Týn objekt nakonec přece jenom získá. Úřad se ho snaží prodat a musí ho nabízet, dokud cena nebude nižší než náklady na údržbu.

„Teď žádného zájemce nemáme a pokud se v dohledné době neobjeví, stejně navrhneme převod na město,“ uzavřel Prokopec.

Starosta Hájek připomněl, že věc se táhne již řadu let. To, že stát stále hledá kupce, vnímají Vltavotýnští negativně. „Může to vyvolat i odpor proti dostavbě. Lidé mají dojem, že město u elektrárny je státu lhostejné,“ dodal starosta.